Azospermi Hakkında Çok Önemli Bilgiler | Hanımların Dünyası

loading...

Azospermi Hakkında Çok Önemli Bilgiler

Azospermi Hakkında Çok Önemli Bilgiler

Azospermi Hakkında Çok Önemli Bilgiler

azospermi-nedir-1

Günümüzde çiftlerin çocuk sahibi olma konusunda yaşadıkları sıkıntıların sayısı bir hayli artış göstermektedir. Bunun en önemli nedeni sağlıksız yaşam, yüksek radyasyon ve genetik faktörlerdir. Yapılan araştırmalar erkekler ve kadınlarda bebek sahibi olmayı engelleyen hastalıkların oranının her sene daha da arttığını ortaya çıkarırken erkekler arasında bu hastalıkların en büyüklerinden biri azopermi adı verilen hastalıktır. Erkeğin cinsel birleşme ve boşalma konusunda hiçbir sıkıntı yaşamamasına karşın meni adı verilen sıvısında hiç sperm bulunmaması durumuna verilen azopermi hakkında çok önemli bilgiler bu yazımızda sizinle paylaşılacaktır.

azospermi-nedir

Genetik faktörlere dikkat edilmeli Azospermi adı verilen hastalığın ortaya çıkmasında en önemli hususun genetik faktörler olduğu açık bir şekilde ortaya konmuştur. Kişinin elinde olmayan bu durumun teşhisi uzman doktorlar tarafından yapılmalıdır. Erkeklerin %1’inden daha azında görülen bu hastalığın tam olarak tedavisi şu an için mümkün değildir fakat hastalığa neden olan bazı faktörler tedavi edilerek erkeklerin yeniden sperm kazandırılması mümkün olabilmektedir. Kısırlık problemi ile karşı karşıya kalan erkeklerin önemli bir kısmında azospermi hastalığının teşhis edilmesi de tesadüf değildir. Bu hastalığın bir diğer versiyonu da ağır oligospermi adını taşır. Oligospermi hastalığında menide olması gerekenden az sperm bulunduğu tespit edilir ve mikroenjeksiyon başta olmak üzere çeşitli tedavi yöntemleri ile bu hastalığın iyileştirilmesi mümkündür.

azospermi-nedir

Azopermi hastalığının en önemli iki nedeninden biri testis iç dokusunda bulunan kusurlardır. Genetik olarak ortaya çıkan bu kusurlar nedeni ile sperm kanalları açık olsa dahi vücut gelişimini tamamlamış sperm hücresi üretmekten yoksundur. İkinci bir sebep olan hormonsal etkiler de sperm hücresinin üretimini doğrudan doğruya etkilediği için bu hastalığa sebebiyet verebilmektedir. Sperm elde etmek mümkün müdür? Bu hastalık genellikle hormonların doğru çalışmaması nedeni ile oluştuğu için genetik faktörler ciddi şekilde incelenmelidir. Azospermi teşhisi konulan erkeklere kapsamlı hormon testlerinin yapılması da bu yüzdendir. Hangi bezlerin çalışmadığı ya da fazla çalıştığı tespit edilmeli ve bu konuda uzman doktorların görüşleri alınmalıdır.

azospermi-hakkinda-onemli-bilgiler

Bu hastalığın tedavisinde azospermi hakkında çok önemli bilgiler,hastalığın nedeni önemli rol oynamaktadır. Örneğin azospermi durumu kanalların tıkanıklığı nedeni ile oluşuyorsa biyopsi ile kanallardan sperm hücresi alıp olgunlaştırmak ve kanalları yeniden aktif hale getirmek mümkün olabilir. Burada asıl yöntem mikrotese adı verilen yöntemdir. Bu yöntem ile vücudun ürettiği ancak gelişimini sağlatamadığı sperm hücrelerini hareketsiz ve kuyruksuz durumdan kurtarmak amaçlanır.

azospermi-hakkinda-onemli-bilgiler

Ameliyat ile alınan sperm hücrelerinin laboratuvar ortamında gelişimini sağlatmak ve tekrar erkeğin çocuk sahibi olabilecek hale getirilmesi mümkündür. Bunun yanı sıra son yıllarda tıbbın en önemli gelişimlerinden biri olan kök hücre tedavisi de bu hastalık için önemli bir yöntemdir. Kök hücre sayesinde sperm hücreleri üretmek ve bu hastalığın üstesinden gelmek de mümkündür. Bu ve bunun gibi hastalıkların tedavisi imkânsız değildir ve hastalık ile karşı karşıya kalan çiftlerin asla pes etmemesi gerekmektedir.

azospermi-hakkinda-cok-onemli-bilgiler-1

Azospermi Hakkında Çok Önemli Bilgiler Resimleri

 

azospermi-hakkinda-cok-onemli-bilgilerazospermi-hakkinda-cok-onemli-bilgilerazospermi-hakkindaazospermi-hakkinda-1azospermi-hakkinda-bilgilerazospermi-hakkinda-bilgilerazospermi-hakkinda-bilgiler-1

loading...

  • Yazar :

    Hanımların Dünyası Editörü
    iletisim@hanimlarindunyasi.com

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR

fb