Az Yemek Zayıflatır mı? | Hanımların Dünyası

loading...

Az Yemek Zayıflatır mı?

Az Yemek Zayıflatır mı?

Özellikle devamlı oturarak çalışan kişiler hareketsiz yaşamın da etkisiyle yemek yedikçe daha fazla kilo almaktadır. Bu kişilerin en azından kilosunu koruyabilmek için az yemesi gerekmektedir. Vücudumuz enerji yakılmayan hareketsiz zaman dilimlerinde alınan fazla besinleri yağa dönüştürerek saklar. Bu yağlar da biriktikçe bize yağ olarak geri dönerler.

Ancak pek çok kişi de az yemeyi bilinçsiz olarak yaptığı için boş yere aç kalmış olabiliyorlar. Bu yazımızda sağlıklı bir şekilde nasıl daha az kalori alabileceğinizden bahsedeceğiz.

Yemek yeme işlemi sırasında tokluk hissinin oluşması için yaklaşık 15-20 dakika geçmesi gerekmektedir. Eğer hızlı yemek yiyen biriyseniz tokluk hissi oluşana kadar gereğinden fazla kaloriyi yemek sırasında alıyorsunuz demektir. Bu durum fazla besin alımı nedeniyle midenin de genişlemesine yol açar. Mide genişledikçe de doygunluk hissine ulaşılması güçleşir. Eğer az yemek istiyorsanız, öncelikle yavaşça yemeye alışmalı ve doymadan sofradan kalmalısınız. Doygunluk hissi bir süre sonra sizi rahatlatacaktır.

Doygunluk hissinin çabuk gelmesini sağlamanın bir diğer yolu da yer sofrasında yemektir. Yerde otururken küçülen mide daha çabuk doygunluk hissinin oluşmasını sağlar. Mide küçültme için yapılan kelepçe vb. işlemleri ise siz değerli takipçilerimize önermiyoruz. Doğal olan yöntemlerle midenizi küçültmeniz daha sağlıklı bir şekilde zayıflamanızı sağlayacaktır.

Bir diğer çok sık yapılan yanlış da öğünleri atlamak yada bire indirmektir. Günde üç öğün yerine tek öğünde besin almak sağlıksız beslenmeye neden olacaktır. Aynı miktarı üç farklı öğünde almak şüphesiz daha faydalıdır. Bu nedenle az ve sık aralıklarla yemek yemelisiniz.

loading...

  • Yazar :

    Hanımların Dünyası Editörü
    iletisim@hanimlarindunyasi.com

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR

fb