Ayrıntılı Ultrason | Hanımların Dünyası

loading...

Ayrıntılı Ultrason

Ayrıntılı Ultrason

Ayrıntılı Ultrason Hakkında Bilinmesi Gerekenler

ayrintili-ultrason

Ayrıntılı ultrason genellikle gebeliğin on dokuzuncu ve yirmi üçüncü haftaları arasında uygulanır. Bunun sebebi bu zaman aralığının bebeğin organlarının gelişiminin tamamlanmaya başladığı ve hamileliğin diğer dönemlerine gore amniyos sıvısının miktarının fazla olduğu bir dönem olmasıdır. Hamileliğin diğer dönemlerine gore iç organların ve bebeğin görünürlüğü bu dönemde artar. Ayrıntılı ultrasonda bebeğin tüm organları ve genel durumu incelenir ve bebeğin sağlık durumu ayrıntılı olarak tespit edilebilir. Ayrıntılı ultrason incelemesinde hekimin asıl amacı bebeğin herhangi bir doğumsal anomali durumu olup olmadığının kontrolüdür. Down sendromu gibi herhangi bir kromozomsal anomali, hidrosefali gibi durumlar tespit edilmesi durumunda hekim genellikle ikinci düzey ayrıntılı ultrason incelemesi yapılmasını uygun bulurlar.

ayrintili-ultrason-3

Halk arasında sıklıkla karıştırılıyor olsa da ayrıntılı ultrasonun, Doppler, büyük ultrason, renkli ultrason ya da dört boyutlu ultrason ile alakası yoktur İkinci düzey ayrıntılı ultrason maliyetli bir işlem olduğundan her anne adayı bu incelemeyi yaptıramamaktadır. Bu durumda kadın doğum uzmanının herhangi bir riskli durumda anne adayını ayrıntılı ikinci düzey ultrasona yönlendirmesi gerekmektedir. Hamilelik sürecinde görülen kusurlu doğumu artırma ihtimali olan risklerin varlığı ya da anne ve babanın genetik yatkınlığı, annenin şeker hastası olması ya da yaşının ileri olması gibi durumlar hekim tarafından riskli durumlar olarak görülebilir ve bu durumlarda ikinci düzey ayrıntılı ultrason incelemesine karar verilebilir. Ayrıntılı ultrasonda doğumsal kusurların yaklaşık yüzde sekseni tespit edilebilmektedir.

ayrintili-ultrason-1

Yani malesef ayrıntılı ikinci düzey ultrasonda dahi tespit edilemeyen doğumsal anomaliler olabilir. Ayrıntılı ultrason incelemesinde bebeğin genel durumunun kontrolü sonrasında vücut yukarıdan başlanarak taranır. Kafa ve yüz bölgesinden başlanarak boyun ve kollar, bacaklar, göğüs bölgesi ve bu bölgedeki organlar, karın bölgesi ve genital bölge titizlikle incelenir. Kafa incelenmesi sırasında kafa çevresi ve çapı ölçülür. Detaylı ölçüm ve incelemenin ardından insan vücudunun denge merkezi olan beyincik yapısı ve bu yapının arkasında kalması gereken boşluk incelenir.

ayrintili-ultrason-2

Yüz bölgesinde yapılan incelemede hem profilden hem de karşıdan bakışla yüz bölgesi incelenir. Gözlerin gelişimi ve birbirlerinden uzaklıkları, çene gelişimi, dudakların gelişimi kontrol edilir. Boyun bölgesinin incelenmesi sonunda kol ve bacaklardaki kemik uzunlukları, ayak ve bacak kemiklerininin açısal olarak doğru konumlanıp konumlanmadığı kontrol edilir. Göğüs kafesi incelemesinde akciğerlerin genel durumu ve kalp ayrıntılı olarak incelenir. Kalp kapakçığı kalp odacıklarını ayıran duvarlar ve kalp atış sayısı kontrol edilir. Ayrıntılı ultrason kalp hastalıklarının tespiti için yetersiz kalabilmektedir. Bu yüzden daha once ailesinde kalp sorunları görülen ve daha once kalp sorunları olan bir bebek dünyaya getirmiş anneler, şeker hastalığı olan anneler gibi risk grubunda sayılabilecek anne adayları için ikinci düzey ayrıntılı ultrason seçeneği değerlendirilebilir. Karın bölgesinde mide göbek kordonu, kordondaki damarlar ve genital bölgelerin de incelenmesi ile ayrıntılı ultrason işlemi sona erer.

loading...

  • Yazar :

    Hanımların Dünyası Editörü
    iletisim@hanimlarindunyasi.com

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR

fb