Ayrıntılı Ultrason Zararlı Mı

Author

Categories

Share

Ayrıntılı Ultrason Zararlı Mı?

 

Tabi ki, her anne adayının gebelik sürecinde bebeğinin gelişimini takip etmesi oldukça normal bir durumdur. Bebeğinin anne karnındaki gelişiminin sağlıklı bir şekilde ilerlemesi ve hamileliğin sorunsuz şekilde tamamlanma konusudur. Hamilelik esnasında bebeğin organlarının gelişip gelişmediğini detaylı bir şekilde gözlemleyebilmek mümkün olmaktadır. Detaylı ultrasonda beyin, kalp, omurga, yüz, mide ile böbreklere daha fazla önem veriliyor. Halk arasında üç boyutlu ultrason ya da renkli ultrason gibi yanlış isimleri de olan detaylı (ayrıntılı) ultrason anne karnındaki bebeğin el, ayak ile yüzünü dört boyutlu olarak gösterilmesini sağlayan bir ultrason türünü belirtir. Detaylı ultrason çekilmesinin amacı bebeğin yüzünü ve vücudunu anne babaya üç yada dört boyutlu göstermek olmamaktadır.

Ayrıntılı Ultrason Zararlı Mı? Sorusuna bizler uzman görüşlerine dayanarak zararlı olduğunu söyleyebiliriz. Bu ultrasonun çekilme amacı bebeğin gidişatını takip ederek oluşan bir anormallik durumunda gerekli işlemleri yapılmaktadır. Detaylı ultrason hamileliğin 19. ile 23. haftaları aralığında gebeliği takip eden doktor tarafından yapılabilen bir ultrason türünü belirtir. Bu inceleme yaklaşık olarak 20 ile 30 dakika sürüyor. Eğer yapılan inceleme sonucunda olumsuz bir durum oluşursa bu doğrultuda gerekli tedavi yöntemleri uygulanır. Uygulanan birinci düzey detaylı ultrasonda gözlemlenen olumsuz bir anormalliğin olum olmadığı 21 ve 22 haftalarda bu ultrason sayesinde anlaşılmaktadır. Bebeğin sağlık durumu ultrasonla teyit edilip gerekli tedaviler uygulanır. Bebek iyiyse bile anne durumunun incelenmesi için ayrıntılı ultrason tercih edilmektedir.

İkinci düzey detaylı ultrasonda pek çok ölçüm yapılarak bebekteki büyüme saptanmış olur. Anne karnında bebekte bulunan sinir sisteminde, göğüs boşluğunda, kalp ve ya kan dolaşımında ayrıntılı olarak izlemek mümkündür. Bu izleme sonucunda olumsuz bir durum oluşursa ona yönelik tedavi yöntemleri izlenmelidir. Sonrasında tekrardan gidişatı izlemek için ultrason istenebilir. En uzman kişiler tarafından en kapsamlı merkezlerde yapılsa dahi bebekteki anomalinin kesin olarak saptanması mümkün olmayabilir. Yapılan araştırmalar sonucunda ise özellikle p oranında bebekteki anomali saptanabilir ve bu doğrultuda yol izlenebilir. Bunun sebebi ise bebekte oluşabilecek bazı anomalilerin detaylı ultrasonda dahi tespit edilemeyen semptomlara sahip olunması durumudur. Hamileliğin 4 ile 5. ayları civarında çekilmesi uygun karşılanan ve bazı anomalilerin henüz semptom göstermediği aylar olarak bilinmektedir. Bu nedenle belirtilen ayın dışında bu durumlar saptanamaz.

Ayrıntılı Ultrason Zararlı Mı? Sorusuna evet zarlı bir işlemdir diyebiliriz. Detaylı ultrasonun olmasıyla bebekte yaklaşık 20. Haftalarda saptanabilecek tüm anomalileri görmek mümkün oluyor. Bu anomaliler durumlar bebeğin fizyolojik gelişmesinin yanı sıra oluşması muhtemel olan rahatsızlıkları öğrenmeye yaramaktadır. Böylelikle bebeğin rahatsızlığını da kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Detaylı ultrason sayesinde anne karnındaki bebeğe dair tespit edilebilecek diğer anomalilerden bazıları ise;

• Biyofizik profilin yani fetüsün iyilik hali saptanması,

• Rahim içerisinde duran bebeğin duruş şeklinin ile omurga duruşunun saptanması,

• Hamile bebeğin kalp atışlarının durması veyahut bebeğin kaybedilmesi durumu anlaşılır.

Doktor tarafından ise ekstra şüpheler görüldüğü takdirde ayrıntılı incelemeler de yapılabilir. Bu incelemeler esnasında yarık dudak, yarık damak, doğuştan gelen kalp anomalileri ile down sendromu hastalığı da tespit edilebilir. Tüm bunlara ek olarak bebeklerden amniyosentez sıvısı alınması, göbek kordonundan kan örneği alınması ya da down sendromu tespiti gibi ek yöntemlere de başvurulabilirsiniz. Birçok anne adayının kafasındaki soru işaretlerinden biri ultrasonun bebeğe ya da anne adayına zarar verip vermeyeceği durumudur. Röntgende iyonize radyasyon kullanıldığından dolayı hamile bayanlar üzerinde toksik etki yapar ve bu durum bebek için zararlı bir durumdur. Fakat ultrasonda böyle bir toksik etki bulunmuyor.

Bu konu üzerinde pek çok klinik araştırma yapılmış ve ultrasonun anne adayı veya bebek üzerinde herhangi bir olumsuz etkisine rastlanmıyor. Bilhassa annelerin dikkat etmesi gereken durum ise tecrübesiz yerlerde yapılan inceleme ve uygulama anneyi tehlikeye sokabilir. İşte bu sebeplerden dolayı uzman yerlerde uygulama yaptırın. Bebeğinizin ve sizin sağlığı oldukça önemli kesinlikle bu durumu atlamayınız. Bu sebeple müdahale edilmesinde geç kalınma durumudur. Bu riski en aza indirmek için ise uzmanlığından emin olunan ve araştırılan olumlu şekilde tavsiye edilmiş doktorlara gidilmesi gerekir. Ayrıntılı Ultrason Zararlı Mı? Adlı yazımızda tüm detayları belirttik.

Author

Share