Video Galerisi Bilgi Ayrıntılı Ultrason Nedir

Ayrıntılı Ultrason Nedir

-

- Advertisment -

Ayrıntılı Ultrason Nedir

Gebeliğin en güzel kısmı içinizde gelişen bebeğin ne durumda olduğunu tam olarak bilmek ve onunla ilgili en güzel ayrıntıları ultrason ile öğrenmektir. Bu nedenle her anne adayının düzenli bir şekilde doktor kontrollerini yapması ve gerekli muayeneleri olması gerekir. Kadın bu konuda geri kalırsa ve gebeliğini bu tür tedavilerden ve kontrollerden uzak tutarsa bebeği hakkında sağlıklı olup olmadığı hakkında bilgilerine kesinlikle erişemez. Detaylı ultrasonda bebek ile en küçük gelişmeyi öğrenme ihtimali yüksektir. Bebeğin rahme düştüğü an itibari ile anne kesesinde büyümesini ancak ultrason ile görülebilir. Ultrason doktorun uygun gördüğü zamanlarda gerçekleşir. Ve bu süreyi kontrol günlerini doktor hamile anneye önceden söyler ve gerekli günler geldiğinde kontrollerini düzenli bir şekilde uygulamaya geçer. Hamilelik esnasında en çok önemli olan konu bebeğin organlarının gelişip gelişmemesidir. Bu bir anne adayı için oldukça önemlidir. Bazı gebelikler fazlası ile risk içermektedir. Bazen siz bebeğim gelişiyor diye düşünürken bebek bu gelişimi bitiremez ve bazı organları istenilen düzeye gelemez. Bebek doğsa bile erken doğum olayı olur bebek prematüre bebek olarak sağlıksız bir şekilde yaşama tutunur ya da organları gelişmediğinden kısa bir süre sonra yaşamına bu şekilde son vermiş olur. Bu nedenle gebelik muayenelerinde doktor kontrollerinin ve tedavi süreçlerinin yeri ve önemi oldukça büyüktür.

Bebeğin genel durumu için ultrason yaptırmanız gerekir. Peki, ayrıntılı ultrason nedir bir de sizlere bu konu hakkında bilgilendirmeleri sunalım. Bu ultrason türüne halk arasında üç boyutlu ultrason denilmektedir. Genelde renkli ultrason gibi yanlış bilgilerden sizi netliğe kavuşturmak adına ayrıntılı ultrason denilmekte ve size bu ultrason hakkında doktor en doğru bilgileri aktarmaktadır. Detaylı ultrason çekildiği vakit bebeğin her tarafını görebilirsiniz. Yüz gelişimini el ve ayak gelişimini diğer organlarını netlikle görebilir büyüme şekline o an şaşırabilirsiniz. Daha fındıkkabuğu iken birkaç ay sonra gözünüze bebeğin gelişmiş gelmesi sizi son derece mutlu etmeye yetecektir. Ayrıntılı ultrason nedir derseniz aslında bebekte olabilecek anormalliklerin önceden gözlemlenme şeklidir. Bebekte gelişim eksikliği ve değişik bir izlenime rastlanırsa doktor hemen bu raporu bebeğin anne ve babasına bildirecek bu durum hakkında neler yapılması gerektiği hakkında ortak karara varılacaktır. Ultrasonun boyutları değil ayrıntılısı olduğundan zaten hepsi dikkatlice yapılmakta ve orada var olan bir anormal durum tespit edildiği vakit bu size doğal olarak söylenebilmektedir. Bu yüzden ne üç boyutlu ne de dört boyutlu değişik bir türe girmez. Ayrıntılı demiş ise doktor bunun zaten geneline bakar ve a’dan z’ye ne varsa o anda her şey ortaya çıkar. Bebek anne karnında nasıl gelişim izliyorsa doktor bunu genel olarak görür. Hatta sizin de o an görmenize yardımcı olur. Bebeğinizi hiç bu kadar yakından izlemediğinizi fark edersiniz. Bu sizi biraz değil oldukça fazla duygulandıracaktır. Bu eğer ilk bebeğiniz ise zaten bu duygu karmaşasının içinden biraz zor çıkacaksınız. Bunun için görebileceğiniz en güzel tedavi ve kontrol şeklidir diyebiliriz tabii herhangi bir olumsuzluk söz konusu değil ise.

Ayrıntılı ultrason nedir ve ne zaman yapılır derseniz bu genelde hamileliğin 19. Haftasında istenmektedir. Hatta 23. Haftaya gelene kadar bu gebelik takibi devam etmektedir. Bu inceleme arasında gelişen süre ise en az 24 dakika kadardır. Daha fazlası bebeğe zarar verebilir. Bunun için 23 ve ya 24. Dakikada bu son bulur. Her ne kadar ultrason önemli ise fazla durmak bebeğe istenmeyen radyasyonların oluşmasına ve zekâ gelişimin bozulmasına neden olur. Bu nedenle ayrıntılı ultrason sık yapılan bir durum değildir.1 ve ya 2 hafta sonra bu yine doktor tarafından istenebilir. İkinci düzeye yapılan ayrıntılı ultrasonda ise durum bu sefer biraz daha farklı olabilmektedir.21. ve 22 hafta yapılan teste ikinci düzey test denmektedir. Burada en çok dikkat edilen durum ise bebeğin organlarıdır. Organ gelişimi nasıl ilerliyor ve gelişim sırasında istenmeyen durumlar var mı diye daha detaylı kontrol ediliyor. Her şey düzgün ve bebek gelişimi son derece muhteşem ilerliyor ise anne adayına bu güzel haber doktor tarafından verilmektedir. Plasenta ve bebek izlenimi bu şekilde devam eder. Daha sonra bebek üzerinde incelemeler sürer. Örneğin bebekte merkezi sinir sistemi nasıl gelişir hakkında araştırmalar yapılır. Yapılan araştırmalar sonrası kan dolaşımı ve böbrek çalışımı ne durumda diye takibe alınır. İşte o an bebeğin en önemli organları, kalbi ve diğer organları gelişimi yeterli bir şekilde almış ise ve anormal bir duruma saptanmamış ise bebeğin sağlıklı olduğuna karar verilir ve raporda bebek hakkında hiçbir olumsuzluğun olmadığı yazılır. Bu durumda anne adayı gebeliğe kaldığı yerden devam ederek sağlıklı bir şekilde kendisini doğuma hazırlar. Beslenmesine dikkat eder. Ayrıntılı ultrason nedir dediklerinde en çok bunlar göz önünde bulundurulur.

Bebeğin iskelet yapısının oluşumu, böbrek gelişimi, mide boşluğu ve mide gelişimi kalp organın gelişimi, zekâ gelişimi, beyin gelişimi göz görme gelişimi, sindirim sistemi gelişimine bakılır. Daha sonra el ve ayak gelişimi ve şekli kafa gelişimi şekli ve diğer her türlü organ mercek alınarak bebeğin sağlığının gidişatı bu şekilde doktor tarafından belirlenmektedir. Detaylı ultrasonda herhangi bir anormal durum olması söz konusu olabilmektedir. Bu nedenle anne adayı kendini bu konuda her şeye hazırlaya bilmelidir. Uzmanların dediklerine göre bu durumlara ile karşılaşma payı yüzde 70 tir. Yani her 20 anne adayının birinde bu tür anormallik izlenebilir. Ayrıntılı ultrasonda anne adayının ilk olarak bebeği kalp atışı gözlemlenmektedir. Bebek kalp atışı nasıl risk taşıyor mu bu gibi sonuçlara bakılır. Bebeği kaybetme oranı yüksek mi, yoksa değil mi hakkında genel bilgiler verilir. Bebek üzerinde ne kadar olumsuz bir şey söz konusu ise bu doğru bir şekilde incelenir ve gerekli bilgi anne adayına verilir. Eğer risk söz konusu ise bebeğin annede ve bebekte oluşturacağı tehlikelerde ayrıca konuşulur. Ve anne adayının bu riski taşıyıp taşımayacağı hakkında bir karara varılır. Sonucun ne olacağı hiçbir zaman tam olarak saptanamaz fakat gebelik durdurulabilir. Doktor tarafından görülen ekstra bilgilerde değişik bulgularda rastlanabilir. Bunlar neler olabilir derseniz çeşitli yaralar, enfeksiyonel durumlar ve ateş risk içerebilmektedir. Her türlü ön izleme yapılır ve bebeğin gelişimi hakkında öneriler verilir.

Bebeğin sağlığı annenin genetiksel bir rahatsızlığı ile de alakalı olabilir. Geçmişinde eğer bir hastalık geçirmemiş ise bebeğinin de bu durumda sıkıntı çıkmayabilir fakat baba faktörü de bu konuda oldukça önem taşımaktadır. Bunun için bu tür hastalıkların olup olmadığı hakkında geç kalınma gibi bir durum olmaması gerekir.

• Ayrıntılı ultrason nedir derseniz bebeğin gelişimi için gene önemli faktördür. Organ gelişimi için yeterli ve detaylı şekilde takip edilme şeklidir. Kalbin ritminde ve gelişiminde bir sıkıntı varsa ortaya çıkar. • Böbrek gelişimi için gerekli işlemler ve testler yapılır.

• Mide boşluğunun zamanında gelişimi takibe alınır.

• Sindirim sistemi ve düzeni hakkında kesin bilgilere ulaşılır.

• Ayrıntılı ultrason bebeğin gün gün gelişim içindeki süreci belirler. Aldığı oksijeni ,nefes alışını ve sindirim sistemi nasıl bir şekilde geliştiği görülür.

• Damar gelişimi hatta beyin gelişimi bile nasıl bir şekilde ilerliyor ya da ilerlemiyor hakkında birçok geniş bilgilere bu şekilde ulaşılır.

• Gebelikte anneyi zor bir süreç beklemektedir. Anne yavrusunu dünya ‘ya getirmek uğruna kendini her konuda kısıtlar ve dikkat eder ve doktorun verdiklerini harfiyen yerine getirir.

Gebeliğin özellik 16. Haftasında bebek kendi gelişimini yavaş yavaş tamamlamaya çalışmaktadır. O süreçte bebeğin cinsiyetini de öğrenmiş olur. Bu özellikle bir annenin en çok heyecanla beklediği durumdur. O an için aldığı sevinç ile birde ayrıntılı ultrasonda aldığı kötü sonuç onu bir an için hayattan soğutmaya yeter. Bu da hayatında onun mutsuzluğu demektir. Bu yüzden tedbiri elden bırakmamak gerekir. Çünkü gebelik sonuna kadar dikkat edilmesi gereken hassas bir duruma bağlıdır.

• Gebelikte kendinizi sadece beslenme ile değil kirli havadan sağlıksız içeceklerden radyasyon içeren telefonlardan korumanız gerekir. Çünkü sürekli telefonlarla konuşma hatta video çekme durumu çeşitli radyasyonlar sunacaktır. Bu da ister istemez bebeğe zarar verecek ileri ki dönemlerde bebeğin rahatsız olmasına neden olacaktır.

• Bebeğin sağlığı gebeliğin ilk haftalarında kesinlikle ortaya çıkmaz. Bebek 19. haftada yeterli bir şekilde istenilen kıvama gelir. Gelişim düzeyi ise ayrıntılı test ile ortaya çıkar. Bebeğin anne karnında zarar görmeden gelişmesi annenin iyi bir doğum yapmasına katkıda bulunur. Sizlere ayrıntılı ultrason hakkında bilmeniz gereken her şeyden bahsettik. Gebeliğiniz de sizin için önemli olan doktor muayenelerdir. Bu muayeneleri yapmanız sizin ve bebeğinizin sağlığı için son derece önem taşımaktadır. Sağlıklı günler dileği ile.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Latest news

Cardi B Deletes Instagram After Social Media Backlash Over Her Historic Grammys Win

What was expected of her was the same thing that was expected of Lara Stone: to take a beautiful...

Offset Shares a Video of Cardi B Giving Birth to Baby Kulture

What was expected of her was the same thing that was expected of Lara Stone: to take a beautiful...

Jennifer Aniston’s Ex Justin Theroux Wishes Her Happy Birthday on Instagram

What was expected of her was the same thing that was expected of Lara Stone: to take a beautiful...

Lady Gaga and Cardi B Meet at the Grammys

What was expected of her was the same thing that was expected of Lara Stone: to take a beautiful...
- Advertisement -

Vampire Step-Dad – Invitation

What was expected of her was the same thing that was expected of Lara Stone: to take a beautiful...

Awkoder – Lovely Eyes

What was expected of her was the same thing that was expected of Lara Stone: to take a beautiful...

Must read

- Advertisement -

You might also likeRELATED
Recommended to you