Ayakkabı Alırken Sağlık için Dikkat Etmeniz Gerekenler

Author

Categories

Share

Biz bayanlar topuklu ayakkabı giymeyi hayat felsefesi haline getirmiş durumdayız ama topuklu ayakkabıların sağlığımız için çok zararlı olduğunu bilmiyoruz. Ayakkabı satın alırken numarası, topuk boyutu, burun darlığı ve genişliği gibi her ayrıntıya dikkat etmeliyiz.
Sağlık için öncelikle ayakkabı alırken numarasının tam ayağımıza uygun olduğundan emin olmalıyız. Özellikle dar ayakkabı ayaklarımızda ciddi sorunlara yol açıyor. Ayrıca topuklu ayakkabının zararı olduğu kadar tamamen topuksuz ayakkabıda zararlıdır.
Bayanlar için en çok önerilen ayakkabı yaklaşık 3 cm topuğu bulunan ayakkabılardır. Sivri burunlu ayakkabılar ayak sağlığı için tehlikeli olanlardır. Ayağımızın tarak kemiği ve baş parmağı için deformasyon oluşturmaması için geniş burunlu ayakkabılar tercih etmek gerekiyor.
Ayakkabı alırken sağlık için dikkat edilmesi gerekenler;
– Topuğu yaklaşık 3 cm olmalı
– Burun kısmı dar olmayacak
– Ayak numarası tam oturmalı hatta yarım numara büyük olmalı

Dar ayakkabı giymenin zararları

Dar ayakkabılar, ayak baş parmağında kemik deformasyonu ve nasır, mantar gibi sorunlar ortaya çıkarır. Özellikle şeker hastalarının dar ayakkabı giymemesi gerekiyor. Şeker hastaları vücuttaki genel ağrıları daha az hissettiğinde dar ayakkabının ayaklarına verdiği zararı çok geç farkedebilirler. Şeker hastaları kendileri için özel olarak üretilen yumuşak deriden yapılmış, içi özel olarak ayak sağlığına uygun kaplanmış ayakkabılar seçmeli.

Çocuklarda ayakkabı önemi

Çocuklar içinde ayakkabılar 1 numara büyük satın alınmalı. Bazı anneler çocuğun ayak numarası fazla büyümesin diye küçük ayakkabı giydirir bu çok yanlış. Küçük ayakkabı ile ayak numarası küçülmez ama ayaklar çok ciddi zarar görür.

Oturarak çalışanlar için ayakkabı önemi

Oturarak çalışanlar ve uzun yolculuk yapanlarda ayak şişmesi sorunu oluşur. Bu durumlarda ayakkabıların aralıklı olarak ayaktan çıkarılması ve ayağın dinlendirilmesi gerekiyor. Çalışanların akşam eve geldiğinde kan dolaşımını normale döndürmek için sırt üstü yatıp ayaklarını kalp seviyesinin üstünde tutması ve dinlendirmesi gerekiyor.

Author

Share