Ayakkabı Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler | Hanımların Dünyası

loading...

Ayakkabı Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Ayakkabı Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Ayakkabı Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Vücudumuzdaki her bir organı ile uzvu taşıyan organımız ayaklarımıza hijyen harici ne kadar önem gösteriyoruz? Gündelik hayatta ayakkabı seçimi yaparken görsellik harici mühim kıldığımız faktörler bulunuyor mu? Ayakkabı alırken dikkat etmeniz gerekenler ise şunlardır: Ayakkabı Kalitesi Nasıl Anlaşılır? Ayakkabıyı kaliteli yapan temel özelliklerden biri birincisi malzemenin kalitelisidir. Deri kalitesi olarak oğlak ve dana derisi en kaliteli malzemelerdendir. Şuan için yaygınlığını azalan ancak; gerek dayanıklılığı gerekse de sert yapısı ile tercihlerinizin başında deri gelmesi gerekir. Ayakkabılarda kolay aşınması ve yüksek fiyatlı olması nedeniyle yaygınlığı azalan kösele deri yerine neolit deri kullanılmaya başladı. Neolit tabanlar estetik açıdan güzel görünse de sert, sıcaklık ve soğuğa dayanıklı ancak ağır bir malzeme türüdür. Kösele gibi hava sirkülasyonu yapamadıkları için terleme ile koku sıklıkla olmaktadır.

Yazlık kışlık tüm ayakkabılarda yaygınlıkla kullanılır. Özellikle de kış aylarında ise kaydırmaz kauçuk tabanlı ya da termo tabanlı ayakkabıları tercih etmeniz gerekir. Kauçuk tabanlı ayakkabı oldukça dayanıklı bir malzemedir ve eksi 20 dereceye kadar dayanıklılar dır. Topuk yüksekliği ne olmalı? Topuk yüksekliği için en rahat aralık 4,5 ve 7,5 cm arasında olması gerekir. Hareket özgürlüğü açısından topuk yükseldikçe kalınlığı artan modellerin tercih edilmesi gerekir. İdeal yükseklikler bu şekilde olmakla birlikte yine 10 cm e kadar tercih edebileceğiniz yumuşak dolgu ile mantar topuk modelleriyle de uzun görünmenin keyfini tadarsınız. Ayakkabı alırken dikkat etmeniz gerekenleri kulak ardı etmeyiniz. Her ayakkabı açma yapar mı? Ayakkabı derisine bağlı olarak açılma yapabilir. Mesela kalın rugan bir ayakkabı istenilen açılmayı yapmaz. İnce deriler ve süetler yarım ile 1 numara arasında açılma olur. Ama unutulmaması gereken sudur ki hiçbir ayakkabı boydan açılma yapmamaktadır bu yüzden arkadan ayağınızı vuran ayakkabı tercih etmeyiniz.

Hindistan cevizi yağının, ayakkabı vurması için en iyi ev ilacı olduğunu söylemeliyiz. Nemlendirici ile anti-inflamatuar özelliklere sahip olması nedeniyle birçok kişinin ilk tercihi olarak karşımıza hindistan cevizi çıkıyor. Hindistan yağı ayakkabı vurması ile meydana gelen sorunların yok olmasına yardımcı oluyor.

• Olgun, yeşil hindistan cevizi ağacı yaprağını yakmanız gerekir. Yeterince hindistan cevizi yağı ile külleri karıştırın ve etkilenen alan üzerine uygulayınız. Cilt tamamen iyileşene kadar gün içerisinde bu tedaviyi iki ya da üç kez yapınız.

• Bir çay kaşığı kafuru ve biraz hindistan cevizi yağını karıştırmalısınız. Birkaç gün içinde günde iki kez etkilenen cilt üzerine hafifçe uygulayınız. Bu iltihap ve kaşıntının yanı sıra ağrıyı da azaltır.

• Ayakkabı vurmasını önlemek için ise, ayakkabıyı giymeden önce ayakkabının içine biraz Hindistan cevizi yağı sürülmelidir. Bu sizlere ayakkabı vurması konusunda yardımcı olur.

Ayakkabı ne zaman ve nasıl denenmeli? Tüm gün ayakta olduğumuz için beden yükünü uzun süre taşımak zorunda kalan ayaklar muhtemelen şişer ve 1 numaraya kadar büyüme yapabilir. Bu sebeple ayakkabı alışverişinizi akşamdan önce yapmaya önem verin ve deneme yaparken mutlaka iki ayağınızı birden giyin çünkü insan anatomisi olarak çift uzuvlardan biri diğerine göre daha küçük olmaktadır. Bantlı modellerde yerden bir şey alıyormuş gibi eğiliniz. Ayaklarımı nasıl küçük gösterebilirim? Eğer ayaklarınız büyükse kesinlikle uzun burunlu kalıplardan kaçınınız. Yuvarlak burunlu ve hatlı ayakkabılar sizin için daha uygun olur. Ayakkabı seçimi ve ayak sağlığı birbiriyle bağlantılı konulardandır.

Ayakkabı Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler Resimleri

loading...

  • Yazar :

    Hanımların Dünyası Editörü
    iletisim@hanimlarindunyasi.com

BENZER YAZILAR

Yorum Yaz

500 karakter kaldı

Henüz hiç yorum yapılmadı.

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR

fb