Aşk ve Sevgi Arasındaki Farklar

Author

Categories

Share

Aşk ve Sevgi Arasındaki Farklar

 

Günümüzde oldukça merak konusu olan Aşk ve Sevgi Arasındaki Farklar konusunu bu yazımızda ele alarak sizlere kaliteli bilgiler sunmak istedik;

• Aşk bir duygudur, Sevgi bir durumdur,

• Aşk tek bir kişiye, Sevgi pek çok kişiye hissedilmektedir.

• Aşk psikolojide heyecan, Sevgi bir duygu olarak tanımlanır.

• Aşk; karşıdakinin kusursuz olduğunu düşündürür, kusurlarını görmeye başladığında sona ermektedir.

• Aşk olmadan sevgi olur ama Sevgi olmadan aşk olmuyor.

• Sevgi; karşıdakinin kusurlarını bile bile kusurlarına rağmen bağlanmaktır ve sonsuza dek sürer.

• Aşk, kişinin bencilliği ile alım ve satımsal, hayvansal ruhun bir çekiciliğini belirtir. Sevgi sevileni sevgili, değerli olarak isteyecektir.

• Aşk hep kuşkuyla bulunmakta ama Sevgi baştan başa kesin inançlı olur.

• Bir hayvanı sevebilirsin ama asla Aşık Olunmaz.

• Aşk, kendinden yana olur ama Sevgi, sevilenden yana gerçekleşir.

Aşk Nedir? Aşk ve Sevgi Arasındaki Farklarını anlamak adına gelin önce aşkı tanımlayalım. Aşk, bir insanın (kadın ya da erkek) karşı cinsten tutku derecesinde etkilenmesine yol açan pozitif duygu yoğunluğunu belirtir. Aşka kısaca tutkulu bir şekilde etkilenmedir de denebilir. Aşkta tıpkı inanç gibi insana insan olma özelliği kazandıran temel yapı taşlarındandır. Yani aşk yalnızca insana özgü bir olgu bir durumdur. Hayvanlar aşık olmamaktadır. Aşk kadın ve erkek insanın çift olmasına, yuva kurmasına, soyunu devam ettirmesine yardımcı olan duygusal bir etken olduğu bilinir. Fiziksel etken ise yaşam programımızda kayıtlı bulunan seks diyebiliriz. Aşk, pek çok kişinin zannettiği gibi birlikte yaşanılan bir duygu olmamaktadır. Aşk, her zaman tek başına yaşanır. Aşık olan kişi aşkını yalnız yaşamaktadır. Aşk paylaşılmamaktadır. Çünkü aşk çift yönlü bir etkileşimin ortaya çıkardığı duygu yoğunluğu olmaz. Bir tek kişinin karşı cinsten etkilenmesiyle ortaya çıkan bir duygu yoğunluğunu belirtir. Karşınızdaki kişiye birden bire ‘Sana aşık oldum’ denilebilir. Fakat ‘Seni seviyorum’ denilmez. Bu tuhaf karşılanır. Aşkta yaşanılan duygu yoğunluğu sevgiye nazaran daha fazla olur. Müthiş bir duygusal haz yaşanır. Mideniz bulanır, ağzınız kurur, kalp atışlarınız artar ve sakarlaşmalar olur.

Sevgi Nedir? Aşk ve Sevgi Arasındaki Farkları ele alırken sevgiyi de tanımlayalım. Sevgi, bir kadın ve erkek insanın karşılık etkileşimleri sonucu ortaya çıkan pozitif duygu yoğunluğuna denmektedir. Sevgi de tıpkı inanç ve aşk gibi insana insan olma özelliği kazandıran temel yapı taşlarından biridir. Sevgi, kadın ve erkek insanın mutlu ve sağlıklı bir birliktelik sağlamasına yardımcı olan duygusal bir durumdur. Aşkta tek taraflı etkilenme olmasına karşın sevgide çift taraflı etkileşim olur. Yani duygusal yoğunluk kadın ve erkek arasında paylaşılır ve birbirine aktarımı sağlanır. Sevginin ortaya çıkmasındaki öncül duygu hoşlanma kavramıdır. Bir kadın ya da erkek karşı cinse ilgi duyar, yakınlık hisseder, birlikte olma isteği uyanmaktadır. Hoşlanma, karşılıklı etkileşimin soft hali olarak tanımlayabiliriz. Hoşlanmanın bir sonrasında evrede görsel ile işitsel iletişim artış gösterir ve birlikte olma isteği bariz olur. Zihinsel olarak iki kişi arasında kurulan duygusal bağ, yani sevgi, kontrollü bir birlikteliği getirmektedir.

Evli çiftler evliliklerinde sorunlar yaşamaya başladıklarındaki aralarındaki sevgiye daha fazla özen göstermeye çalışmaları gerekir. Dışarıdan gelen etkenler ne kadar fazla olursa olsun sevgiye zarar veren en önemli durumlar anlayışsızlık, bencillik ve ya birlikte geçirilen zamanların kısalması durumudur. Kadın ve erkek arasındaki ikili ilişki dürüstlük temeli üzerine oturmuyor. Bilinçli olarak kandırma ve gönüllü olarak kandırılma esasına dayalı bir ilişkidir. Hayvanlarda ise erkek ya da dişi ilişkisi çok daha basit, insanlarda ise oldukça karmaşık bir yapıdır. Kadınlar iltifat edilmekten hoşlanıyorlar. Bu hoşlanma, gönüllü kandırılmaya teşvik diyebiliriz. Bir erkek, kadın partnerinin yanında farklı davranırken, diğer arkadaşlarının yanında farklı davranmaktadır.

Author

Share