Aşırı Terleme Tedavisi Nasıl Yapılır?

Author

Categories

Share

Terleme, Yapışan bir egzersiz esnasında, Sıcak yada soğuk havalarda insan vücudunun sıcaklığının ayarlamak adına gerekli fizyolojik bir mekanizmadır. Gün içerisinde yapmış olduğumuz bazı aktiviteler karşısını vücudumuz terleyerek tepki verebilir. İnsan vücudunun kendisini soğutması için de gün içerisinde 4 – 5 defa güçlü şekilde terlemesi normaldir.

Terleme süreci gereğinden de fazla olursa kişiyi huzursuz eden, Can sıkıntısını meydana çıkartan, Endişe veren ve Stres yaratan durumların yol açtığı gözlemlenebilir. Fizyolojil olarak terleme ihtiyacı dışında gelişen ve günlük hayatınızı etkileyecek kadar fazla olabilen terleme tablosuna hiperhidroz denir.

Hiperhidroz temel olarak bölgesel ve yaygın olmak üzere iki gruba ayrılır. Bölgesel de el, yüz, ayak ve koltuk altında yaşanan aşırı terleme olarak boy gösterir. Genellikle çocukluk ve ergenlik dönemlerinde meydana çıkar. Yaşam boyu ise aralıklı yada sürekli olarak devam eder.

Tedavi Mümkün mü?

Hiperhidroz, Altta meydan gösteren nedene bağlı ise hasta ilgili branşa yönlendirilir tedavisi gözden geçirilir. Bir nedene bağlı olmayan terlemelerde tedavilerde bir takım uygulamalar yapılır. Her iki türde tedavi mümkündür.

İlaç Tedavisi

Psikotrop ve Antikolinerjin ilaçlar kısa süreliğine faydalı olabilirler. Fakat bunların sedasyon, Ağız kuruluğu, Görme sorunları, Üriner problemleri beraberinde getirirken ek olarak kalp krizi riskini de artırma olanakları bulunuyor

Author

Share