Argan Yağı Faydaları, Argan Yağı Nasıl Kullanılır?

Author

Categories

Share

Ekranlarda da sıkça gördüğümüz ve bu konuda da bayanları bilinçlendiren Biyolog-Kozmetolog Pervin Bulgak, son aylarda oldukça gündemde olan argan yağı ve mucizevi etkilerinden bahsetti. Genellikle vücutta, saçta, tırnak ve yüzde nasıl bir etki ve fayda sağladığından bahseden Bulgak, daha iyi bir sonuç elde etmek için nasıl kullanılması gerektiği konusunda bilgiler açıklayıcı bilgiler veriyor.

Argan Yağının Cilt için Faydaları:

Özellikle bayanlarımızın sıkça sorun ettiği cilt kırışıklıklarında etkili olup, kırışıklığı en aza indirip, cildin sıkılaşmasını sağlamaktadır.

Ergenlik, stres, regl, yiyecek ve içecekler gibi daha birçok nedenden dolayı oluşan sivilcelerin tedavi sürecinde etkilidir.

Bebek cildi gibi bir cilde sahip olmanızı sağlamakta ve yumuşak bir cildini olmasına yardımcı olmaktadır.

Bazı dış etkenlerin ( Güneş ışınları, stres, sigara, alkol, çevre kirliliği gibi) zararlı etkilerini yok edip cildi canlandırıp hücrelerin nefes almasını sağlamaktadır.

Göz altında oluşan ve bayanlarımızı fazlası ile üzen kırışıklıklarda ve ciltte oluşan iltihaplanma, tahrişlerde tedavi özelliği vardır.

Her bayanın sıklıkla karşılaştığı hamilelik çatlaklarında oldukça etkili olup, faydası büyüktür.

Cilt tipi olarak ise hem kuru hem de yağlı ciltlerin kullanımına uygundur.

Yüz için Nasıl Kullanılmalı?

Argan yağı kullanmadan önce dikkat etmeniz gereken noktalar vardır. Öncelikle yüzünüzün temiz olması şarttır. Daha sonra uygularken argan yağını avucunuza bir iki damla koymanı yeterli olacaktır. Zaman olarak ise gece yatmadan ya da gün içerisinde müsait iseniz kullanabilirsiniz. Yüzünüze sürmeden önce parmaklarınızla sürterek ısıtın ve masaj yaparak sürmeye başlayınız. Kısa zamanda yüzünüzdeki değişikliği fark edeceksiniz. Canlanacak ve yenilenecektir.

Vücut için Nasıl Kullanılmalı?

Argan yağını vücudun tamamında da kullanabilirsiniz. Duş alıp, günün yorgunluğunu attıktan sonra argan yağını elinize döküp ısıttıktan sonra vücudunuza masaj yaparak yedirin. Kısa sürede emileceği için herhangi kalıntı vücudunuzda oluşturmayacaktır. Bundan dolayı tekrardan duş almanıza gerek yok ve kıyafetlerinizi gönül rahatlığı ile giyebilirsiniz.

Argan Yağının Saç için Faydaları

Argan yağının saç için faydası ise özellikle yıpranmış saçlarda da yüzde yüz önerilmektedir. Bunun dışında daha canlı ve sağlıklı bir saçlara sahip olacaksınız. Saç kırıklarınızın zamanla yok olduğuna şahit olacaksınız.

Saç için Nasıl Kullanılmalı?

Saç için argan yağı kullanmak istiyorsanız saçınızın tamamı ıslanacak şekilde dökünüz. Sonra parmaklarınızla saç ve derinize masaj yapınız. Sonrasında temiz bir havlu ile sararak yarım saat kadar bekletiniz. Sonrasında ılık bir su ile saçınızı yıkayınız.

Argan Yağının Tırnak için Faydaları:

Tırnaklarınız kolayca kırılıyor ve cansız ise argan yağını kullanabilirsiniz.

Tırnaklar için Nasıl Kullanılmalı?

Argan yağını tırnaklarda kullanırken öncelikle bir limonu tamamen sıkınız. Ne kadar limon suyu çıktı ise o kadar da argan yağını limon suyuna ilave ediniz. Bu karışımın içine bütün tırnaklarınızı koyarak yaklaşık bir 15 dk kadar içinde bekletiniz. Bu uygulamayı haftada bir kez yapmanızı öneririz. Aynı şekilde işlemi yapacaksınız.

argan yağı - argan yağı faydaları

Author

Share