Apartman Etrafındaki Küçük Bahçeler Nasıl Değerlendirilebilir

Author

Categories

Share

Apartman Etrafındaki Küçük Bahçeler Nasıl Değerlendirilebilir

 

 

apartman-etrafindaki-kucuk-bahceler-nasil-degerlendirilebilir

Günümüzde hızlı betonlaşma, insanlarda toprak ve yeşil alan özlemi yaratmıştır. Her tarafı apartmanla dolu sokaklara, biraz renk katmak için apartman etrafındaki küçük bahçeler değerlendirilebilir. Böylece boş vakitler doldurulacak ve oluşturduğunuz yeşil alan, balkondan bakarken içinizin açılmasını sağlayacaktır. Toprak ile iç içe olmak fazla elektriğinizi alarak, psikolojik rahatlama da sağlar.

Küçük Bahçelere Ne Tür Bitkiler Dikilebilir?

Küçük bahçelere bitki seçilirken, boyut olarak küçük bitkiler tercih edilmelidir. Duvar kenarlarına sarmaşık türü bitkiler dikmek, dikilen bitkinin duvara tırmanmasını ve fazladan yer kaplama masını sağlayacaktır. Bahçenin orta bölümlerine ise küçük ve çiçek açan bitkiler tercih edilmelidir. Yaz aylarında her çiçekçide fazlaca bulunan bu bitkiler, ister tohum olarak isterseniz fide olarak alınabilir.

Büyük Bahçelere Ne Tür Bitkiler Dikilmelidir?

Genellikle apartmanların arka tarafında bırakılan büyük bahçelere, büyüklü küçüklü birçok bitki dikilerek harika bir yaz bahçesi oluşturulabilir. Duvar kenarlarına değişik renkte güller dikilerek bahçede bir renk cümbüşü oluşturma imkanınız vardır. Bahçenin bir köşesine dikilen gösterişli sarmaşıklardan, kamelya yaparak akşam çayları için uygun mekanlar oluşturulabilir. Evde bulunan eski bir masa ve birkaç sandalye ile oluşturulan bu şık ortam, komşular ile ilişkinizin de farklı bir boyut kazanmasını sağlayacaktır. Çok büyük bahçelere ise maydanoz, nane, reyhan, fesleğen gibi kokulu bitkiler dikerek, tüm apartmana harika kokular yansımasını sağlayabilirsiniz.

Author

Share