Anne Karnındaki İlk 1 Ay | Hanımların Dünyası

loading...

Anne Karnındaki İlk 1 Ay

Anne Karnındaki İlk 1 Ay

Anne Karnındaki İlk 1 Ay

Kadın doğum uzmanlarınca gebelik son adet tarihinden itibaren 280 gün yani 40 hafta civarındadır. Son adet tarihi baz alındığında adet tarihi geçmeye başladığında yaklaşık 4,5 – 5 haftalık gebelik saptanmaktadır. Bu nedenle gebeliğin ilk ayı anne adayı gebe olduğunun farkında değildir. Neden son adet tarihi baz alınıyor denilecek olursa bir kadının ne zaman gebe kaldığını saptamak oldukça zordur. Ancak son adet tarihi hatırlanması en kolay olan gündür.

Gebelik Oluşumu

Son adet tarihinden yaklaşık 14 gün sonra gerçekleşen yumurtlama sonrası sperm hücresi ile yumurta hücresinin birleşimi gebeliği başlatır. Yumurta ve sperm 23 kromozom içerirken yumurta sperm tarafından döllendikten sonra 46 kromozomlu zigot halini alır. Döllenme olayı tuba denilen oluşumlarda meydana gelir.

Gebelikte-birinci-ay-modeli
Zigottan Bebeğe Yolculuk

Sperm ve yumurta döllenmeyi tamamladıktan sonra rahmin içine doğru yolculuğa çıkar. Yaklaşık 4 – 5 günlük bir yolculuk sırasında tek bir hücreden oluşan zigot git gide bölünerek çoğalmaya başlar. Önce 2 sonra 4 sonra 8, 16 ve 32 hücrelik bölünümü tamamladıktan sonra rahme ulaşır. Rahmin içine yaklaşık 6-7 gün sonra yuvalanmaya başlar. Bu dönemde kanda yapılan gebelik testleri pozitif çıkmaya başlar. Ancak idrarda yapılan gebelik testleri daha geç zamanlarda sonuç verir. Gebeliğin ultrason aletine göre saptanması ise son adet tarihinden yaklaşık 4 hafta sonra mümkündür.

loading...

  • Yazar :

    Hanımların Dünyası Editörü
    iletisim@hanimlarindunyasi.com

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR

fb