Amasya Genelgesinin Önemi | Hanımların Dünyası

loading...

Amasya Genelgesinin Önemi

Amasya Genelgesinin Önemi

Amasya Genelgesinin Önemi

 

amasya-genelgesinin-onemi

http://www.makalevitrini.com/uploads/makale/amasya-genelgesi.jpg Amasya Genelgesi; Amasya tarihi açısından en önemli siyasi olay olmaktadır. Egemenliğe dayanan ve tam bağımsız bir Cumhuriyet oluşturabilmek için ilk kuruluş belgesi olarak Türk tarihinde yerini almıştır. Amasya Genelgesi’nin, Türk tarihi açısından çok önemli bir yeri ve siyasi anlamı bulunmaktadır. Amasya Genelgesi’nde, ilk defa ulusal egemenlikten bahsedilmiştir. Ayrıca bu genelge bir ihtilal bildirisi niteliği taşımaktadır. Bu genelgenin içeriği de çok fazla önem arz etmektedir. Bu genelgenin içeriğinde İstanbul Hükümeti’ni yok sayan bir bildiri yer almaktadır. Bu açıdan bir ihtilal bildirisi olarak görülmektedir.

Genelgede İstanbul Hükümetinin düşman devletlerin baskısı altında olduğunu ve onların esiri olarak kendi görüşünü belirtemediği yer almaktadır. Bu durumdan milletin azim ve kararlılığı sayesinde kurtulacağı görüşü ileri atılmaktaydı. Bu madde ile birlikte Kurtuluş Savaşı’nın asıl amacı da belli olmuştur. Kurtuluş Savaşı’nın amacı, yönetim şeklinin halk tarafından seçilmesidir. Ayrıca Amasya Genelgesi’nden sonra Sivas Kongresi’nin yapılacağı da bu genelgede belirtilmektedir. Bu genelge Mustafa Kemal Atatürk tarafından yaverine yazdırılmıştır. 21 Haziran 1919 gecesinde Amasya’da yazdırılan bu genelgede vatanın ve milletin bağımsızlığının tehlikede olduğu ve düşman kuvvetleri tarafından ülkenin ele geçirilmeye çalışıldığı durumuna değinilmektedir.

Mustafa Kemal Atatürk ‘ün hazırladığı ve yaveri Cevat Abbas Bey’ e 21 Haziran 1919 gecesi yazdırdığı Amasya Genelgesi; 9cu Ordu Müfettişi sıfatı ile Mustafa Kemal Atatürk tarafından imzalanmıştır. Bu genelge ile birlikte vatanın ve milletinin bağımsızlığının içinde bulunduğu tehlike için harekete geçilmesi gerektiği görüşü savunulmaktadır. Kurtuluş Savaşı’nın başlangıcı olarak kabul edilen Amasya Genelgesi; Türk tarihinin değişimi ve Türk milletinin bağımsızlığına kavuşması için vereceği mücadelenin başlamasına zemin hazırlamıştır. Bu aslında Türk milletinin bağımsızlığına kavuşmasındaki en önemli olaylardan biri olarak görülmektedir.

loading...

  • Yazar :

    Hanımların Dünyası Editörü
    iletisim@hanimlarindunyasi.com

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR

fb