Altı Aylık Bebek Beslenmesi Nasıl Olmalıdır

Author

Categories

Share

Altı Aylık Bebek Beslenmesi Nasıl Olmalıdır?

 

Bebeklerde ek gıdaya geçiş dönemi hem önemli hem de dikkat gerektiren bir durumdur. En az altı aylık olması gereken bebeğin bu süreçte yiyebileceği besinler de bebeğin durumuna göre değerlendirilmelidir. Sindirim sistemi tam olarak gelişmemesinin yanı sıra önceki dönemde sadece anne sütü alarak beslenen bebekler daha kolay sindirebileceği gıdalarla beslenmeye başlanabilir. Bu süreçte bebeğin tam olarak diş yapısı oluşmadığı için, sindirim sistemini desteklemesi ve olası gaz sancılarını önlemek için daha çok çorba gibi sıvı gıdalar tercih edilmelidir. Aksi halde katı gıdaları öğütmesi çok zor olacağı gibi sindirim açısından da sorun oluşturabilir. Farklı birçok yemek menüsü olsa da elbette hem sağlıklı hem de besleyici besinler bulmak için uğraşan annelerin en çok sorduğu soru altı aylık bebek beslenmesi nasıl olmalıdır oluyor.

Altı aylık bebeklerde gelişim bir önceki aylara göre daha farklıdır. Artık dış dünyayı da tanımaya başlayan bebekler yavaş yavaş hareket kazanırlar. Emekleyen bebekler bu aylarda hareket edebildiği için olası gaz sancılarını daha rahat atlatırlar. Bunun yanı sıra elbette daha fazla hareket aynı zamanda daha fazla enerji alımını da gerektirmektedir. Gün için de ara öğünler kullanılması ve bebeğin bu öğünlerde sağlıklı beslenmesine dikkat edilmesi gerekir. Bu süreçte bebeğiniz sizin gibi besinler tüketemez. Peki altı aylık bebek beslenmesi nasıl olmalıdır? Bu süreçte kullanacağınız gıdaların çok sert olmaması daha çok sebze çorbası tarzında yiyecekler olması gerekir. Ancak her zaman bebeğiniz çorbaları sevmeyebilir bunun için de kullanabileceğiniz birkaç farklı yolu kullanabilirsiniz.

İlk zamanlarda bebeklere yemek yedirmek hem zor hem de dikkat gerektirdiği için çok fazla karışım içeren ya da tadı değişken olan gıdaları kullanmamanız gerekir. Altı aylık bebek beslenmesi nasıl olmalıdır sorusunda öncelikle tatları dikkate almanızda yarar var. Bu aylarda elbette herkeste olduğu gibi bebeklerde de tatlıya eğilim görülebilir. Ancak çok küçük bir metabolizmada şeker bulunması sakıncalıdır. Bunun yerine yiyeceklerde şeker kullanmak yerine az miktarda meyve kullanabilirsiniz. Ancak bal kullanımı da bu aylarda sakıncalı olacağı için tercih edilmemelidir. Bir yaşından küçük bebeklerde bal alerjiye neden olabileceği için sakıcalıdır. Tatlı besinler alabilmesi için meyve yeterli olacaktır. Ayrıca gün içinde pişirdiğiniz taze sebze yemeklerinin de sularını kullanabilirsiniz. Eğer bu şekilde başlangıç yaparsanız bebeğin yemek kültürünüze de alışmasına yardımcı olabilirsiniz.

Altı aylık bebek beslenmesi nasıl olmalıdır? Öncelikle sabah kahvaltısını atlamamanız gerekir. Sabah saatlerinde bebeğinize seveceği şekilde mama hazırlayabilir, meyve püresi yedirebilir ya da sütle hazırladığınız bir puding verebilirsiniz. Sabah kahvaltısından sonra ara öğün yaparsanız bebeğinize tekrar enerji sağlamış olursunuz. Bu nedenle ara öğün olarak yine meyveleri kullanabilirsiniz. Bunun dışında sert ve koparamayacağı şekilde havuç ya da salatalık gibi besinleri de kullanabilirsiniz. Altı aylık bebek beslenmesi nasıl olmalıdır? Bu aylarda bebeğin koparabileceği gıdalara dikkat etmek gerekir. Tam diş çıkarma evresi olduğu için aynı zamanda bebeğinizin dişlik gibi kullanabileceği sebzeler diş etlerinin de rahatlamasını sağlar. Ancak koparma ihtimaline karşılık kontrol etmeniz gerekir.

Ayrıca çorbalar kullanabilirsiniz. Sebze çorbası, mercimek ya da yayla çorbası gibi gıdaları tercih edebilirsiniz. Meyve tüketmesi de gerekeceğinden mevye püresi tercih edebilirsiniz. Bunun yanı sıra sebze suları son derece faydalıdır. Gün içinde vereceğiniz gıdalar bebeğinizin hem beslenmesini hem de gelişiminin artmasını sağlayacaktır. Dişlerin çıkması ile et gibi sert besinleri de yiyebilir hale gelecektir.

Author

Share