Alkali Diyeti | Hanımların Dünyası

loading...

Alkali Diyeti

Alkali Diyeti

Alkali Diyeti

 

Kilo vermek ve belirli bir yaşam standardına ulaşmak için bazen beslenme alışkanlıklarında değişiklik yapma ihtiyacı duyulur. Bu tür diyet programları kilo vermenin yanında sağlıklı yaşam sürdürebilmek için alınmış olan bazı tedbirlerden oluşmaktadır. Özellikle yakın zamanda en çok önem verilen ve çok telaffuz edilen alkali diyeti alkali içeren gıdalar topluluğundan oluşmaktadır. Bu gıdalar kolayca erişilebilir durumda olması ilgi odağı olmasına sebep olmaktadır. Alkali diyet programı içerisinde ilk göze çarpan özellik alkali su tüketimi olmaktadır. Bu tür bir diyet programı ile yaşamını sürdürenler su tüketimi sırasında 2 litrelik suyun içerisine 1 yemek kaşığı olacak şekilde İngiliz karbonatı eklemeleri ve bu şekilde belirli bir program dahilinde diyeti devam ettirdikleri görülür. İngiliz karbonatı bulunamaması durumunda bilinen lisanslı marka karbonatlarından kullanmakta aynı işlemi görecektir.

Alkali Diyet Programı Alkali diyet programının ana unsuru alkali içeceklerin düzenli tüketilmesidir. Bu tür bir diyet programını yapmak isteyen kişi sabah uyanır uyanmaz doğal olarak elde edilmiş elma sirkesi katkılı su içmesi gerekir. Bunun yanında kahvaltı listesinde;

• Tuzsuz organik siyah zeytin.

• Lor peyniri

• Alkali değeri yüksek bol miktarda yeşillik.

• Sanayi ürünü olmayan doğal yollarla elde edilmiş üzüm pekmezi, tahin

• Fazla yağ oranı yüksek olmayan tuzsuz olarak kuruyemişler

• 4 yumurtanın sarısından elde edilmiş sadece 1 yumurtanın beyazı kullanılarak yapılmış olan omlet

• Fazla olgunlaştırılmamış avokado, limon tüketilmesi gereken gıda ürünleri olmaktadır.

Alkali diyet programı olarak öğlen yemek listesinde her türlü sebzenin haşlanarak hazırlanmış yemek türleri, derisi tamamen alınmış ve görülen yağları temizlenmiş beyaz et olarak tavuk ile yapılmış yemek türleri, her türlü balık, bunun yanında haşlanarak elde edilmiş kırmızı et yemekleri yer almalıdır. Aynı şekilde akşam yemeğinde sebzelerin ve öğle yemeğinde sayılan et türü besinlerin yağ, deri gibi istenmeyen kısımları temizlenmiş yiyecekler olmalıdır. Alkali diyeti ara öğün kısmında özellikle yeşil çay içilmesi ve diğer alkal özellik gösteren yağ yakıcı bitkilerden elde edilen bitki çayları tüketilmesi öneri kapsamındadır. Bütün bu sayılanların içerisinde alkali su tüketimi kesinlikle ihmal edilmemelidir.

Alkali Su Nasıl Elde Edilir? Alkali diyeti sırasında tüketilen suyun alkali su olarak değerlendirilmesi için hidrosit iyonu bakımından fazla olmasına bağlıdır. Yada tüketilen suyun PH değerinin 7 nin üzerinde olması alkali su olarak değerlendirilmesidir. Bu tür bir alkali suyun en önemli özelliği normal sudan altı kat fazla miktarda hidratör olmasıdır. Bu sayede vücutta bulunan hücresel yapı üzerinde daha hızlı bir etki ortaya çıkarır. Evinizde alkali su elde edebilmek için 2 litrelik kapta bulunan suyun içerisine 1 yemek kaşığı karbonat ekleyerek istediğiniz PH değerini oluşturabilir ve alkali diyeti için gerekli olan alkali su tüketimini yapabilirsiniz.

Alkali Su Nasıl Zayıflatır? Alkali diyeti sırasında tüketilen ve tüketilmesi kesinlikle önerilen PH değeri 8 ile 8,5 arasında olan alkali su doğrudan bağışıklık sistemine etki etmektedir. Bu sayede vücut mekanizmasının iç ve dış etkilerden koruyucu nitelik taşır. Alkali olmayan suyun tüketilmesi asidik etki yaratarak zararlı oluşumlar ortaya çıkarırken alkali su yağ yakılmasında ve antioksidanları dengelemesi sayesinde sağlıklı vücut yapısına ulaşmada etkili bir yöntemdir. Alkali Diyeti Şok Diyet midir? Günümüzde uygulanan bir çok diyet programı hızlı kilo verme üzerine programlanmış uygulamalar olmaktadır. Bu tür diyet uygulamalarında beslenme alışkanlıklarının değiştirilmesi, tek gıda üzerine yöneltilmesi, protein ağırlıklı beslenilmesi gibi özellikler taşımaktadır.

Fakat alkali diyeti kesinlikle şok diyet listesinde yer almayan bir diyet programı olmaktadır. Çünkü alkali diyetinde besin değerleri değiştirilmezken sadece vücut üzerinde etkisi yüksek olan PH değeri önemli bir unsur olarak öne çıkmaktadır. Burada asıl mantık PH değeri asit özelliğini ortadan kaldırarak alkal yönüne çevrilmesi olmaktadır. Bir kişi gün içerisinde tüketmiş olduğu unlu mamullerden kızartma türü yiyeceklerden PH değeri yüksek asit etkisi ortaya çıkaran ve sindirim sistemini olumsuz etkileyen oluşumlar kazanmaktadır. Alkali diyeti işte bu oluşumları PH değeri üzerinden etki yaratarak normal bir kişinin 7,4 olması gereken PH değerini korumasını sağlamaktadır. Günümüzde sağlıklı beslenme yönünden kullanılabilecek olan alkali diyeti tüketilmesi gereken besinler ve içilmesi gereken alkali su miktarına uyulduğu takdirde kilo verme konusunda da etkili bir yöntemdir.

loading...
Etiketler:

  • Yazar :

    Hanımların Dünyası Editörü
    iletisim@hanimlarindunyasi.com

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR

fb