Aleyna Anlamı Nedir

Author

Categories

Share

Aleyna Anlamı Nedir

 

Son zamanlarda sıklıkla duyduğumuz Aleyna  isminin anlamı bilinmiyor. Bizlerde bu duruun bilincinde olduğumuz için, yazımızda Aleyna anlamı nedir sorusu hakkında her türlü bilgiye sahip olursunuz. Genel anlamı ise; Bizim üzerimize, bizim hakkımızda demektir. Esenlik ve güzelliklere sahip yani esenlik içinde olan demek oluyor. Aleyna isminin kullanıldığı cinsiyet: Kız Aleyna Aleyna isminin kökeni: Bilinmiyor Aleyna isminin renk sembolü: Pembe Aleyna isminin kullanım popülerliği : 1592,01 Aleyna isminin gösterim sayısı: 399 Aleyna isminin karakter sayısı: 6 Aleyna isminin baş harfi: A Aleyna isminin kafiye uyumu: Al – na Aleyna isminin son harfi: a Çocuklarına Kuran-i Kerim’de geçen bir isim koyma telaşında olan anne ve babalar tercihlerini bazen Aleyna isminden yana kullanabiliyor. Aleyna her ne kadar Kuran’da geçse de, anlamsız bir isim olduğu bilinmelidir. Kuran’da geçen her kelime isim olarak kullanılmamaktadır. Aleyna gibi ‘bize ait ve ya bizim üzerimize bize ‘ anlamına gelen saçma bir kelimeyi de isim olarak koymakta bu yüzden mantıksız olacaktır.

Araplar Aleyna kelimesini zaten isim olarak kullanmazlar. Peki, biz neden kullanıyoruz? Ve ya kulağa hoş geldiği için mi tercih ediyoruz? Koyduğunuz ismin Kuran’da geçmesine gerek yok, güzel anlamlı olması yeterli olur. Aleyna bu tarife uymadığı için koyulması önerilmemektedir. Aleyna’nın geçtiği ayet ise; إِنَّ عَلَيْنَا لَلْهُدَى [ İnne aleynâ lel hudâ ] Türkçe’de anlamı ise: Şüphesiz, bize ait olan, yol göstermektir demek istiyor. Aleyna’nın internette dolaşan manaları ise ‘esenlik, Allah’ın iyi kullarıdır. Fakat Aleyna kesinlikle ‘esenlik’ ya da ‘Allah’ın iyi kulları’ anlamına gelmemektedir. Aleyna anlamı nedir konusunda söylenen her bilgi doğru olmuyor. Bu anlamların nereden uydurulduğunu açıklayalım. Arapların ‘Esselâmü aleyna ve alâ ibâdillâhis-Sâlihîn’ diye bir sözleri mevcuttur. ‘Esenlik üzerimize ve Allah’ın bütün iyi kulları üzerine olsun’ demek istiyor. Kızınıza Sanem ve Aleyna ismini koymamalısınız. Bu konuyla alakalı açıklama yapan müftüler ‘Aileler çocuklarına Sanem ismi çocuğa verilmemeli çünkü Sanem ismi put demektir. Aleyna sıkça duyduğumuz bir isim ama anlamı üstümüze bela, sıkıntı demektir’ diye belirtiyor. Pek çok ailenin Kur’an-ı Kerim’de geçen isimleri çocuklarına vermek istediklerini söyleniyor.

Kur’an’da geçen her kelimenin ise isim olarak konulamayacağını bilinmelidir. Günümüzde yaygın olan ve Kur’an’da geçtiği için konulan çok sayıda ismin anlamının yanlış olarak bilindiğini ve gerçek anlamlarının ise isim olarak verilemeyeceğini ifade eden Öztürk, çocuklarına Kur’an’dan isim koymak isteyen aileleri seçici davranmaları konusunda ikazda bulundu. Kuran’dan isim konulurken seçilen kelimenin gerçek anlamının öğrenilmesi için uzman kişilere danışılmasını tavsiye ediliyor ve isim kitaplarında veya internette geçen adların anlamlarının da irdelenmesi gereklidir. Genellikle aileler çocuklarına Kuran’dan isim koymak isterken ismin anlamına çok dikkat etmesi gerekir. Mesela Sanem ismi çocuğa verilmemeli ve Sanem, put demek oluyor, Aleyna sıkça duyduğumuz bir isim ama anlamı üstümüze bela ve sıkıntı aksın anlamına gelir. Kuran’da geçen her kelimenin isim olmayacağı bilinmeli. Kur’an-ı Kerim’de geçen her kelime ‘Bu Kuran’da geçiyor isim olur mantığıyla çocuklara vermeyiniz. Kur’an’da geçen kelimelerin anlamı iyi bilinmesi gerekir.

Kezban ismi Kur’an’da geçiyor diye verilir. Oysa Kezban yalancı anlamına gelir. Çocuğa bu ismi koyarsanız, ‘yalancı, yalancı’ diye çağırmak zorunda kalabilirsiniz. Aleyna ‘üstümüze bela sıkıntı aksın’ ve Bekir, ‘deve yavrusu’ demektir. Hz. Ebubekir’in ismi Abdullah’tır Ebubekir lakabıdır yani bu husus karıştırılmaması gerekir. Rumeysa ‘gözü çapaklı kadın’ ve Hüreyre, ‘kedicik’ demek oluyor. Kayra eski Türk mitolojisinde ‘tanrı’ demek olur, Allah’tan başka ilah mı var? Çocuğa tanrı ismi konulmaması gerekir. Melis, Yunan mitolojisinde ‘tanrıça’ anlamına gelir.

MEKRUH İSİMLER Aleyna anlamı nedir sorusuna yanıt verdikten sonra gelin mekruh isimleri inceleyelim. Dinen mekruh sayılan isimler de olduğunu vurgulayan uzmanlar ise; Resul, Cebrail, Nebi, Mikail, Azrail, İsrafil isimleri konulmamalı, hoş değildir. Samet ismi, hiç kimseye muhtaç olmayan anlamına gelir. Bu yalnızca Allah’a mahsus bir durumdur, isim olarak kullanılamamaktadır. Gülsüm gariban, zavallı kimsesiz anlamını ifade eder. Julide Farsça’da dağınık, perişan deniyor. Cennet bahçesi olarak bilinen İrem ise Allah’ın gazabına uğrayan sahte cennetti ifade eder. Bade ismi içki demek ve Hannas ismi şeytanın ismidir. Alara, İleyda, Rosa bunlar İslam isimleri değil gayrimüslim isimleridir ve çocuklara konulmaması gerekir. Anlamı kötü olan, anlamsız şeyler de çocuklara isim olarak konulmaması gerektiğini belirtiyor. Aleyna isminin anlamı nedir ve İsim olarak konulması uygun mudur?

Soru: Aleyna anlamı nedir? Kur’an’da geçtiğini söylüyorlar. İsim olarak konulması uygun mudur? Yanıt: Aleyna kelimesi Arapça kökenli olup ‘üzerine, üstüne, aleyhine’ anlamlarındaki ‘biz’ anlamındaki muttasıl/birleşik zamirinin birleşmesinden oluşmuş. Bu birleşik kelime “bizim üzerimize, bizim aleyhimize” manalarına gelmektedir. Görüldüğü gibi bu isim, tek başına bir mana ifade etmez. Ayrıca bir kelimenin Kur’an-ı Kerim’de geçiyor olması, onun çocuklara isim olarak verilebileceği anlamına gelmemektedir. Bir ismin çocuklara verilmesi için Kur’an’da geçme zorunluluğu da olmaz. Aleyna ismi Kuran’da geçse bile tek başına olumlu bir mana ifade etmediği için bunun isim olarak konulmasını tavsiye etmemekteyiz. Bunun yerine daha anlamlı, dinimize ve örfümüze uygun başka bir isim bulmanızı tavsiye ediyoruz. Eğer bu ismi koymakta ısrarcı iseniz cümlenin sonuna Nur ismini ekleyerek Aleyna Nur şeklinde anlamlı bir isim haline getirebilirsiniz. Bu takdirde anlam “üzerimizdeki nur” şeklinde olabilir.

Author

Share