Akşam yemeği saat kaçta yenilir?

Author

Categories

Share

Akşam Yemeği Kilo Aldırır mı?

Bu soruya farklı bazı cevaplar verilmektedir. Örneğin “Saat 7’den sonra akşam yemeği yenmemeli.”, “Güneş battıktan sonra akşam yemeği yenmemeli.” gibi cevaplar yaygın olarak bilinmektedir. Sanılanın aksine bu ifadelerin gerçekliği yoktur. Hatta kendinizi koşullamaya çalışarak aç kaldığınız için diyetten soğutucu etkisi de olacaktır. Sonunda açlığa dayanamayıp bir kaçamak yaptıktan sonra diyeti iyice esnetip, tamamen bırakabilirsiniz. Bu tarz katı kurallar yerine yaşam tarzınıza göre bir düzen belirlemeniz daha faydalı olacaktır.

Akşam Yemeği Kaçta Yenmeli?

Akşam yemeği için en önemli belirleyici etken uyku saatinizdir. Sindirimin düzgün şekilde yapılabilmesi için ve rahat bir uyku uyuyabilmek için akşam yemeğinden en az 3-4 saat sonra uyunacak şekilde ayarlanmalıdır. Hatta gün içinde aldığınız kalori ihtiyacınız olandan az ise yatmadan iki saat öncesine kadar meyve yiyebilir veyahut yatmadan önce de süt içebilirsiniz.

Yatmaya çok yakın saatlerde aşırı yağlı, aşırı karbonhidratlı tüketilmemelidir. Gün içinde de hayvansal gıdaların anormal porsiyonlarda alınmaması gerekmektedir. Ayrıca abur cubur türevi cips, patates kızartması, tatlı, gazoz, kola türevi hazır gıdalardan uzak durulmalı ve şeker, tuz, yağ tüketimini azaltmak gereklidir.

Author

Share