Akne Tedavisinin Zararları

Author

Categories

Share

Akne Tedavisinin Zararları

Cildin yağ tabakası tıkanarak yağ bezlerinin salgıladığı yağın dışarı atılamaması sonucu ortaya çıkmaktadır. Hemen her insanda görülen akne dış müdahale gerektirmeden zaman içerisinde kendi tedavisi gerçekleştirebilir. Gerçekleştiremediği durumlarda ise kişinin yasam kalitesini düşür ve psikolojik olarak etkiler. Akne tedavisinde kullanılan yöntemlerden bahsedecek olursak; krem tedavisi, ilaç tedavisi, peeling, cilt bakımı ve lazerdir. Genellikle akne tedavisi yaptıranlar krem ya da ilaç tedavisini uygulamaktadırlar. Krem tedavisine yanıt vermeyen aknelere ağız yoluyla kullanabilecekleri ilaç verilir. Sivilce (akne) kişinin kendi bedenini ilgilendiren olumsuz olarak etkileyen ve genellikle ergenlik döneminde ortaya çıkan bir cilt problemidir.

Kalıtsal ve çevresel etkenler, stres ve beslenme seklimiz olumsuz olarak aknelerin oluşmasına sebep olmaktadır. Tedavisin ihmal edilmemesi gerekmektedir aksi takdirde akne lekeleri ve izleri kalabilir. Kesinlikle aknelerle oynanmamalı ve sıkılmamalıdır, bu da leke oluşmasına sebep olan etkenlerdir. Genellikle ergenlik döneminde görülen akneler psikolojimizi olumsuz yönde etkilemektedir. Akne tedavisinin zararlarını bilmekte fayda vardır. Akneler tam bir baş belasıdır. Huzurumuzu ve psikolojimizi etkilerler. Bu yüzden akne oluşumunu önlemek ve olumsuz etkilenmemek için akneler sıkılmamalı ve güneşte çok durulmamalıdır. Güneş ısınları cildimizi olumsuz yönde etkilemektedir. İlaç tedavisinde daha iyi sonuç alınmaktadır.

Akne tedavisi yaptıran kişilerin bir kısmı da peelingi tercih etmektedir. Peeling Yüzeysel olarak tedavide cildin üst kısmını etkilemektedir. Bunun yanı sıra siyah ve beyaz noktalar ve lekelerin tedavisi içinde tercih edilen bir yöntemdir. 2-3 hafta Aralıklarla 6 ve 10 seans yapılan bir tedavidir. Akne oluşumuna sebep olan nedenler arasında yorgunluk ve stres, uykusuzluk, hareketsizlik, az su içilmesi, çevresel-genetik etkenler ve beslenme seklimiz akne oluşumunu son derece olumsuz etkilemektedir. Akne tedavisi yaptıranlar genellikle stres ve beslenme alışkanlıklarının düzensizliğinden aknelerin oluştuğunu söylemektedirler. Genellikle hemen sonuç alınmayan sabır gerektiren bir tedavi sureci vardır. Tedavi aşamasında basta bölgesel ürünler yanı krem, losyon ve merhem kullanılmaktadır. Bölgesel ürünlerin yetersiz kaldığı zamanlarda ise hap tedavisi uygulanır. Birde önemli olan diğer konu ise akne tedavisinin zararları bulunmaktadır. Bunları size açıklamak istiyorum bilinçsizce hareket etmemek için.

Bölgesel olarak kullanılan ilaçlar yanı krem, losyon ve merhem kullanımında seyrek olarak alerjiler, yüzeysel yanık ve kızarıklar gibi zararları görülmektedir. Bunlar cilt tipine göre değişmektedir. İlaçlara ara verilerek bu sorunlar ortadan kaldırılabilir. Ağır sivilce vakalarında kullanılan haplar ise daha ciddi yan etkileri bulunmaktadır. Genellikle yağ metabolizmasını etkilediği için ciddi yan etkileri vardır. Akne tedavisinin zararları denildiğinde akla ilk karaciğer hasarı gelir. Çünkü sivilce haplarının genelinde karaciğere zarar verme özelliği vardır. bu yüzden kontrole gidildiğinde kan tahlili yaptırılır karaciğere hasar verip vermediğini öğrenmek için. Bunu dışında saç dökülmesi, ciltte kızarıklık ve kasıntı ortaya çıkmaktadır. İlaçları kullanmadan önce mutlaka reçete okunmalıdır.

Author

Share

Önceki İçerikCilt Bakımı
Sonraki İçerikAkne Tedavisi Hakkında