Akne Tedavisi Hakkında | Hanımların Dünyası

loading...

Akne Tedavisi Hakkında

Akne Tedavisi Hakkında

Akne Tedavisi Hakkında

Akne, cildin gözeneklerinde yer alan, bazen kırmızı bazen de sarımtırak renkte, ciltte kabarık ve sert olarak görülen, zaman zaman içi iltihap olarak kendini gösteren sivilcedir. Genel olarak yüzde görülür. Fakat yüzde tedavi edilmediği zaman sırt, omuz başları ve göğüs bölgesinde görülebilir. Akne tedavisi hakkında herkes tarafından yanlış bilinen bir kanı vardır. Bu da her sivilcenin akne olmasıdır. Her sivilce akne değildir. Bazen vücudun belirli bölgelerinde oluşan kıl dönmeleri ( folikülit) de akne görüntüsünde baş gösterebilir. Akne tedavisinin en temel prensibi beslenme alışkanlıklarını değiştirme ve bol su içmek ile başlanılabilir. Tabii daha öncesinde gerekli testler yapılmış olması gerekiyor.

Genel olarak ergenlik döneminde başlayan akne sorunu 12 – 25 yaş arasında normal karşılanır. Fakat günümüzdeki beslenme alışkanlıkları ve besinlerdeki değişim nedeniyle ergenlik yaşı kızlarda 9 – 10 yaşına kadar düşmüş durumda. Bildiğiniz üzere beslenme alışkanlıklarımız vücudumuzun her işlevini etkiliyor. Özellikle de Akne tedavisi hakkında birçok sorunun arkasında beslenme problemleri geliyor. Vücutta bulunan androjen isimli hormon artış sağladığı zaman, cilt üzerinde sebum üretimi artıyor ve cilt gözenekleri dolmuş, gözenekler genişlemiş ve siyah nokta olarak ortaya çıkmış oluyor. Hatta beslenme alışkanlığını değiştirmeyen kişiler için de siyah noktanın yerini şiddetli tüylenmeler alıyor. Üstelik kızlar da adet düzensizliği ( Polikistik over) görülüyorsa, en kısa sürede bir jinekoloji uzmanına başvurmasında fayda var. Aknenin kontrol süreci oldukça uzundur.

Bütün akne tedavilerinin temel amacı, gözenekleri sıkılaştırma ve çıkabilecek sivilceleri kendiliğinden iyileşmesidir. Eğer sizin için uygulanan tedavi 6 ile 8 hafta arasında yeterli olmazsa, tedavi şekli değiştirilmelidir. Akne tedavisi nasıl yapılır sorusunun cevabına verilecek en güzel cevap ise Dermatoloji uzmanlarının tercih ettiği tedavi yöntemleri aknenin şiddeti ve tipine göre değişik tedavi yöntemlerinin olmasıdır. Tedavi sırasında en çok dikkat edilmesi gereken noktalardan biri de tedavi sırasında bayanlarda makyaj malzemesi kullanımı, erkeklerin de tıraş kolonyası gibi malzemeleri kullanımı hakkında doktorundan bilgi alması gerekiyor. Akne Tedavisi hakkında bilinmesi gereken ise genel olarak uzun ve dikkat edilmesi gereken bir tedavi sürecidir. Çünkü cilt genel anlamda hassas olduğu için, dikkatsizlik sonucu, ciltte hasara sebep olabilir.

Tedavi sürecinde A vitamini, benzol içeren ve yağ bezelerinin tıkanıklığını açarak, ciltteki bakteri üremesini engelleyen jel, losyon ve kremler reçete edilir. Bu tür cilt ürünlerinin en çok görülen yan etkisi ise ciltte soyulma ve kurumadır. Fakat tedaviye başlamadan önce doktorunuz size yan etkilerinden ve ne yapmanız gerektiğinden bahsedecektir. Eğer akne ileri derece de ise yani cilt altında kist oluşumu varsa o nokta doktor tarafından içi boşaltılarak tedavi edilir. Fakat yapılmaması gereken şey ise kesinlikle akneyi patlatmaktır. Bu işlem sonucu akne yayılacak ve daha fazla ağrılı bir durum olacaktır.

loading...

  • Yazar :

    Hanımların Dünyası Editörü
    iletisim@hanimlarindunyasi.com

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR

fb