Ailede Sevilmeyen Çocuk

Author

Categories

Share

Ailede Sevilmeyen Çocuk

 

ailede-sevilmeyen-cocuk

Ailede dışlanmış çocuk olmak ortada aile varken bile yetim kalmaktır. İnsanın dünya üzerindeki en büyük serveti ailesidir.Bu doğumdan ölüme kadar değişmeyen bir gerçektir.Bir çocuk ailesi tarafından sevilmek ve değer görmek isterken karşıdan verilen değeri de zaman zaman sorgular.Bazen çocuklar bu sorgulamayı yaptıklarında kardeşlerine veya abilerine kendilerinden daha fazla değer verildiğini düşünür.Bu durum çocukta uzun süre unutamayacağı izler,psikolojik sorunlar meydana getirir. Ebeveynler bu duruma dikkat ettiğini sansa da bazen ufak bir taşma bile çocukta bu düşünceyi tetikler.Bazı aileler bu duruma psikiyatrist ile çözüm ararken bazıları sözlü ikna yolunu seçer. Ancak bir gerçek var ki sözlü ikna pek işe yaramamaktadır.

Çocuk diğer kardeşlerine biraz fazla değer verildiğine tekrar o düşünceye kapılır ve bu sefer içine kapanır ardından belkide yıllar boyunca içinde bu hisle belkide o kardeşe karşı kin ve nefretle büyür.Bu durumu kişinin,o kardeşinin söz konusu olduğu durumlardaki davranışlarından anlayabilirsiniz.Genellikle o söz konusu olduğunda asabi olacak ve onu kötülemeye çalışacaktır. Bu aile tipi dışında çocukları tipi,zekası,yetenekleri ve seçimleri konularında sınıflandırıp onları gerçekten dışlayan aile tipleri de vardır.Bu ailelerin çocukları sevgiye aç yetiştikleri için karşılarındakine de sevgiyi kolay kolay göstermezler.Onlar kendilerini toplumdan dışlanmış görür ve asosyal birazda hırçın yetişir.Onlar ailelerinden bulamadıkları sevgiyi çeşitli şekillerde başka yerlerde ararlar.Bu arayışta kimisi suça karışır,kimisi uyuşturucu madde kullanır ve kimiside kötü yollara düşer.

Bu çocuklar ellerinden birilerinin tutmasını içten isterken dışarıdan kimseye ihtiyacı yok hissi vermeye çalışır.Genellikle ellerinden birileri tutmayınca da çoğu ya hapiste oluyor yada uyuşturucu maddeden ölüyor veya bağımlı oluyor.Aileler bu konuda dikkatli olmalıdır.Bugün birçok aile çocuklarını bu yüzden kaybediyor ve kimisi sokak sokak dolaşıyor kimiside mezarlık mezarlık. Pişman olmamak için,büyük acılar yaşamamak için çocuklarımızın arasındaki değer terazisini eşit tutalım ve yara almış çocukları tedavi ettirelim.

Author

Share