Aile ve Çocuk İlişkisi

Author

Categories

Share

Aile ve Çocuk İlişkisi

Çocuklar, toplumun geleceğinin en önemli aktörleridir. Çocukların yanlış yetiştirilmesi sonucu bozulacak olan, toplumsal yapıdır. Bu yapının bozulması demek bu yapıya bağlı olan alt ve üst yapının da beraberinde yok olması demektir. Aile olarak sadece çocuğun belli başlı ihtiyaçlarını karşılamak görevin tam yerine getirilmesi demek değildir.

Çocuk eğitimi anne karnındayken başlar. Araştırmalar kanıtlamıştır ki algılama yeteneği doğmadan önce başlar. Anne karnındaki bebekler her şeye şahittir. Bu dönemden başlayıp 3-4 yaşlarına kadar geçen sürede çocuklar hayatlarının bütün şekillenmesini ve karakter özelliklerini çizerler.

Çocukların hataları, büyükler yüzünden olmaktadırlar. Bütün yetişkinler bir zamanlar çocuk olduklarını unutarak, çocuklarına davranırlar. Mutsuz aile tabloları ve boşanmalar ne yazık ki en çok çocukları etkiler. Sıcak bir aile ortamında yetişmelerini tamamlayamayan çocuklar hiçbir zaman yaşama adapte olamıyorlar.

İnsan dışında doğadaki her canlı yavrusunu hayata hazırlamadan yuvadan göndermez. Kuşlar, yavrularına bıkmadan usanmadan uçma dersi verir, uçtuklarından emin olduktan sonra ancak kendi başlarına bırakır. Aslanlar yavrularına av hayatını öğretmeden yanından bile ayırmazlar.

İnsanlar genelde kendi yetiştikleri durumları beğenmeyerek ‘çocuğum olunca asla ailemin bana davrandığı gibi çocuğuma davranmayacağım’ diye düşünür fakat ailesinin tavrının aynısını uygular. Bu uygulama kimi zaman baskı şeklinde olur ve çocuk baskıyı hiçbir zaman sevmeyeceği ve istemeyeceği için asi olacaktır. Çocukların, çocukluklarını yaşamalarını sağlayın fakat çocuklara yetişkin gibi davranın.

Author

Share