Aile Danışmanının Hayatımızdaki Yeri

Author

Categories

Share

Aile Danışmanının Hayatımızdaki Yeri

 

 

Kurulan aile düzenlerinin zamanla birtakım problemler nedeni ile yıpranması ve aile içerisindeki iletişim kopukluklarının başlaması gibi olayların düzelmesi yönünde büyük rol oynayan aile danışmanlarının, evlilikler üzerindeki olumlu sonuçlarının doğurduğu pozitif etkisi ile aile danışmanlarının verdiği hizmet günden güne başarı ile artmaktadır. Bu doğrultuda biz de aile danışmanın hayatımızdaki yeri hakkında olumlu düşünceler içine girebiliriz. Kopmakta olan evlilik ilişkilerini birleştirdiği gibi eskisinden daha da iyi hale getirmiş olan aile danışmanları sayesinde evliliğe dair duyulan tüm düşüncelerin olumlu yönde değiştiği görülmektedir. Genellik ile eşlerin birbiri ile anlaşamaması durumunda başvurulan yöntem olan aile danışmanları ya da psikologlar; aile fertlerine uygun olan terapiyi belirleyip ailede ki sorunlarını onarmak ile işe koyulurlar. Evliliğin bitmemesi gereken noktalarda evliliği bitirme kararı alan çiftlerin, çocukları ile diyalog biçiminden rahatsız olan ve düzeltmek isteyen ebeveynlerin bu durumlar ile baş edemedikleri zamanlarda aile danışmanları ya da aile psikologları olarak nitelendirilen uzman kişiler tarafından sağlam destekler almaları en doğru seçim olarak belirlenmiştir.

Evliliğin kurtarıcı püf noktalarını aile bireyleri ile paylaşacak olan aile danışmanının hayatımızdaki yeri böylece kavranmış olacaktır. Bitmemesi gereken evlilikleri yeniden eskisinden de daha iyi ilişki düzeyine getirmeyi başaran terapi seansları ile boşanma oranını da azaltmış bulunan aile danışmanlarının başarıları elbette ki takdire şayan bir şekilde değerlendirilmiş olup; evliliği ve aile bağları kopmakta olan aileler için şiddetle tavsiye edilir. Aile içerisinde her birey kendi içerisinde farklı sorunlardan şikayetçidir ve her bireyin isteği farklı farklı yönlere doğru ilerlemektedir. Tam da burada aile danışmanı devreye girerek kişilerin isteklerinin değil aile sisteminin bu karmaşaya yol açtığını bildiğinden dolayı profesyonel gözlemle aile sisteminin içerisinde bulunan işleyişteki hangi etkenlerin bu soruna neden olduğu ile ilgilenir. Fark edilmese de aile içerisinde söze dökülmemiş pek çok kural işlemektedir. Aslında yoktur ama vardır işte bu kural aslında yokmuş gibi var oluşunun altında daha büyük tehlikeleri barındırır. Sanki yokmuş gibi olan kuralların katılığının konuşulmaması nedeniyle aile bireylerinin psikolojisi çok daha kötü etkilenerek çözülemeyen sorunlara dönüşür. Bunun yanı sıra her bireyinde birbirlerine karşı beklentileri farklı yöndedir.

Her aile bireyinin duygusal yapı ve yaşantısı olaylara bakış açısı önemli ölçülerde değişiklik göstermektedir. Aile içerisindekilerin birey olma çabaları, konulan kuralların esneklik katılık durumları, bireylerin rollerinde aile düzeninin sağlıklı olup olmaması da eklendiğinde sorunlar aile danışmanı yaklaşımıyla daha ayrıntılı bir şekilde gün yüzüne çıkmaktadır. Öncelikle sorunun bulunması sonrasında sorunun gelişim süreci ve etkileri konuşulurken yaklaşımların çeşitlendirilmesiyle çözüme kavuşması sağlanır. Her şeyimizi evimizde yaşamıyor muyuz çoğu zaman? Bunun üzerine bir de ailenin geçmişi, bireylerin kendi içerisinde yaşadığı olumsuz durumlar, eşler arası çözülemeyen sorunlara üçüncü şahısların müdahale olması gibi pek çok sorun eklendiğinde ileride aşılamayan çıkmazlara düşülmekte ve yardım almadan sorunun içinden çıkılması mümkün olmamaktadır.

Profesyonel yardım alarak sorunları daha çabuk ve daha az yarayla atlatabilmek mümkündür. Ailelerin bireylerinin kurmuş olduğu sistemin sağlıklı çalışmayan yönlerini tespit aşamasında aile danışmanının önemi ortaya çıkmaktadır. İçinde bulundukları çıkmazlardan yeni yollar açılabilmesini sağlayan danışmanla yeni yollar keşfedebilirsiniz. Aile bireyleri sorunlar esnasında ailenin iyi yönlerini göremez hale gelirler bu aşamada aile danışmanı bütün bireylere ailede aslında çok da sağlıklı işleyen yönlerini gösterir. Bu yönlerini fark eden aileler sağlıklı işlev gösteren aile yapısının tekrar nasıl oluşturulabileceğini öğrenirler. Fiziksel hastalıklarda ki geç kalınmış olma hali ruhsal hastalıklar için de aynıdır. Aile danışmanının hayatımızdaki yeri oldukça fazladır.

Author

Share