Ağız Kokusuna Engel Olmak için Yapılması Gerekenler | Hanımların Dünyası

loading...

Ağız Kokusuna Engel Olmak için Yapılması Gerekenler

Ağız Kokusuna Engel Olmak için Yapılması Gerekenler

Ağız kokusu, aslında herhangi bir hastalık sonucunda değil de ağız hijyenine dikkat etmediğiniz için meydana geliyorsa bu konuda biraz çaba ve dikkat etmek önemlidir. Peki bu konuda neler yapmalıyım diyorsanız işte sizler için ağız kokusunu ortadan kaldıracak birkaç çözüm önerisi şöyledir:

 1. Sadece diş fırçalamak elbette etkilidir, fakat dişler arasında yemek kalıntıları fırça ile çıkmayabilir. Bundan dolayı diş ipinin kullanılmasını öneririz.
 2. Günde en az 2 defa gargara yapmak ağız kokusunu giderecek ve ferah bir nefes sağlayacaktır.
 3. Dişleri fırçalarken mutlaka dilinizinde üzerini fırçalamanız gerekir.
 4. Belki çoğumuz sakız çiğnemez ama ağız kokunuz varsa arada da olsa şekersiz sakız çiğnemenizi öneririz. Tükürük salgısı arttıkça ağız kokusu azalacaktır.
 5. Tabi ki beslenmenize de dikkat etmeniz gerekir. Sık sık ağız kokutan yemek ve içeceklerden uzak durmalısınız. Çemen, sigara, alkol vb.
 6. Ülkemizde diş rahatsızlığı yaşamadan pek doktora gidilmez. Bu düşünceyi tamamen kafanızdan atmalı ve her 6 ayda bir diş kontrolü yaptırmanız gerekir. Eğer ağız kokunuz da oluşmaya başlamış ise erken teşhis edilip önlemini alabilirsiniz. Hatta daha ciddi bir hastalıktan dolayı meydana geliyorsa bunu tespit etmiş olacaksınız.
 7. Diş etlerini kanıyor ve tartar oluşmuş ise bu sorunlarda ağız kokusuna neden olabilir. Tedavi için en kısa zamanda doktora başvurunuz.

 

loading...

 • Yazar :

  Hanımların Dünyası Editörü
  iletisim@hanimlarindunyasi.com

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR

fb