Açık Yaraya Nasıl Müdahale Edilir ve Pansuman Yapılır?

Author

Categories

Share

Yaralarla günlük yaşamda kendimiz ya da çevremizde rastlayabiliriz. Kesilmeler, sıyırılmalar, delinme, enfeksiyon, ezik gibi yaralar açık yaralar arasında girmektedir. Tabi bu durumda yapılması gereken erken müdahaledir. Bunun için hemen bir hastaneye gitmek yerine evinizde de müdahale yapıp, pansuman yapabilirsiniz. Genellikle çoğu olan ebeveynler bu durumla sık sık karşılaşabilirler.

Açık yaraya müdahale ederken öncelikle eldiven kullanmamız önemlidir. Çünkü müdahale edeceğiniz hastanın kanında oluşan bulaşıcı hastalıklar olabilir. Bundan dolayı öncelikle eldiveninizi takarak önlem almanızı öneriyoruz. Daha sonra kanı durdurmanız gerekir. Gazlı bez yardımı ile açık olan yaraya bastırmanız gerekir. Eğer kan çok akıyorsa, kanayan yere gazlı bez ile baskı yaparak sarınız. Eğer bu da yeterli olmazsa açık olan yarayı kalp seviyesinin üzerine kaldırarak yapabilirsiniz. Örneğin; açık yara kolunuzda ise kolunuzu kalp hizasından yukarı kaldırarak kan kesilmesini durdurabilmeniz mümkündür.

Özellikle kanayan yere yanlış uygulamalar yapmamak gerekir. Kulaktan dolma ve bilimselliği kanıtlanmamış şekilde yaraya müdahale etmek yanlıştır. Bunlardan bazıları, idrar koyma, tütün basma, kolonya ya da alkolle silmek gibi. Bu yöntemler asla kullanılamaz.

Açık Yaraya Nasıl Müdahale Edilir ve Pansuman Yapılır (2)

Author

Share