6 Kilo Vermek İçin Ne Yapılmalı

Author

Categories

Share

6 Kilo Vermek İçin Ne Yapılmalı?

 

Günümüzün en büyük sorunlarıdan bir tanesi olan fazla kilo hem erkek hem de kadınlar için sağlık sorunlarının başında yer alıyor. Bu anlamda ideal kiloya sahip olmak her geçen gün daha zor hale gelirken insanların yaşam kalitesini de düşürüyor. Çeşitli hastalıkların kaynağı olarak da görülen fazla kilolar hem ruhsal hem de fiziksel sağlığınızı tehdit eden unsurların başında yer alıyor. Bu nedenle her insanın kendi ideal kilosuna ulaşması daha sağlıklı ve kaliteli bir yaşam için gereklidir. Genelde ideal kilonuzdan daha fazla çıkmanız aslında daha kolay kilo vermenizi sağlar. Ancak ideal kilonuza daha yakınsanız inatçı kilolar dediğimiz fazla kiloları vermeniz biraz daha zaman alabilir. İdeal kilosuna yakın olanlarda 6 kilo vermek için ne yapılmalı sorusu da en çok sorular arasında yer alır. İdeal kilonuza ulaşmak için öncelikle dengeli beslenmeniz gerekir. Kullandığınız gıda maddelerini gözden geçirerek yerine sağlıklı gıdaları koymanız kendiniz için yapabileceğiniz en büyük iyilik olacaktır.

Dışarda yenen yemekler, hazır paketlenmiş ürünler, yüksek oranda kafein içeren içecekler kilo almanıza sebep olurken aynı zamanda vücudun su tutmasını sağlar. Bu da doğal olarak kilo vermenize olumsuz olarak yansır. İdeal kilosuna daha uzak olan insanlarda 6 kilo vermek için ne yapılmalı. Aslında dengeli bir beslenme şekli ile 6 kilo vermek çok da zor değildir. Dengeli bir beslenme planı içinde gün içinde aldığınız protein, karbonhidrat ve yağ dengesi önemlidir. Yediğiniz tüm yiyecekler içinde yer alabilen bu maddeler günlük miktarı aşmanız halinde size fazla kilo olarak yansıyacaktır. Sabah kahvaltısında yumurta tüketmek, yağsız peynir tüketmek, gün içinde sebze yemekleri yemek dengeli beslenmenize yardımcı olacaktır. Bunun yanı sıra düzenli bir yaşam sürmek de kilo vermenizdeki en büyük etkendir. Geç saatlerde uyumak, yemek saatlerinizin düzensiz olması ve akşamdan sonra yiyecek tüketmek de kilo almanıza neden olur. Bu nedenle daha erken saatlerde akşam yemeği yiyerek erken uyumak kilo verme sürecinde size yadımcı olacaktır.

Uyku çok fazla dikkat edilmese de kilo vermedeki en büyük etkenlerden bir tanesidir. Bedeninizin yeterli miktarda dinlenmemesi aynı zamanda vücudunda yeterli oranda enerji almasını engeller. Bu nedenle gece geç saatlerde yatmak aslında kilo almanıza neden olur. Günde ortalama 6 ile 8 saat arasında uyku uyunması metabolizma hızının da düzelmesine yardımcı olduğu için uyku düzenine dikkat edilmesi gerekir. Kilo verme sürecinde tükettiğiniz besinler kadar hareket oranınızda önemlidir. Bu süreçte haftalık olarak yapacağınız 3 günlük spor metabolizma hızınızın artmasına, yağ kayıplara neden olacaktır. Yürüyüş yapabilir, hafif kardiyo hareketleri yapabilirsiniz. Genelde yürüyüş en pratik ve kolay spor olduğu için aynı zamanda en etkili sporlardan bir tanesi olduğu tercih edilen türler arasında yer alır.

6 kilo vermek için ne yapılmalı sorusunda kendinize uygun bir beslenme planı çıkararak başlamanız gerekir. Eğer kendi başınıza yapamıyorsanız bir diyetisyenden yardım alabilirsiniz. Ancak bu tür imkanlardan yararlanamıyorsanız kendi listenizi kendiniz de hazırlayabilirsiniz. Örneğin bir günlük planı yediğiniz ve her zaman mutfağınızda olabilecek besinler dahilinde hazırlayabilirsiniz. Sabah menüsünde bir adet haşlanmış yumurta, kibrit kutusu büyüklüğünde peynir, birkaç adet zeytin ve bol yeşillik olarak düzenleyebilirsiniz. Öğlen yemeklerinde bir tabak sebze yemeği, bir kase yoğurt ve bol salata olarak düzenleyebilirsiniz. Akşam yemeklerinde ise bir tabak sebze yemeği ya da iki köfte büyüklüğünde et, salata ve yoğurt olarak tüketebilirsiniz. 6 kilo vermek için ne yapılmalı sorusunda dikkat etmeniz gereken noktalar da bulunuyor. Genelde düzenli beslenmenin yanı sıra hareket oranınıza göre de ölçülü yemeye dikkat etmenizde yarar var. Bir tabak ölçüsünde genelde 6 ile 8 kaşık arasında sebze yemeği tüketmeniz idealdir.

Eğer şeker hastalığınız ya da belli bir hastalığınız bulunuyorsa tükettiğiniz besinleri buna uygun olarak düzenlemenizde yarar var. Kilo verme sürecinde bol kafein içerdiği için çay, kahve, kola gibi içeceklerin yerine beyaz çay, yeşil çay, papatya çayı gibi bitki çaylarını koyabilirsiniz. Ayrıca gün içinde en az 2 litre su içmeye de özen göstermeniz gerekir. Su tüketimi metabolizmanızın hızlanmasını sağlamak, vücuttaki yağ kütlesinin atılmasını sağlamak gibi önemli görevlere sahiptir. Şok diyet listeleri, zayıflama kürleri düzenli bir kilo verme sürecinde kesinlikle kullanılmamalıdır. Özellikle kronik rahatsızlıkları olanlar için bu durum sakıncalı olabilir. Ancak herhangi bir hastalığınız bulunmuyorsa, ideal kilonuza çok yakınsanız ve kilo vermeniz durmuşsa kendiniz için şok diyetleri ya da zayıflama kürlerini kullanabilirsiniz. Kısa süreli olarak kullanılması gereken zayıflama kürleri inatçı kilolardan kurtulmanız için etkili olabilir. Ancak her bünye için geçerli bir durum değildir. 6 kilo vermek için ne yapılmalı sorunda şok diyetler en son düşünmeniz gereken ihtimal olacaktır. Düzenli ve sağlıklı beslenerek, yaşamınızdan zararlı, katkılı ve yüksek kalorili besinleri çıkararak kilo vermeye devam edebilirsiniz.

Author

Share