3’lü Test | Hanımların Dünyası

loading...

3’lü Test

3’lü Test

Gebelikte 3’lü Test

3’lü test, gebelik zamanında anneden istenen bir tarama şeklidir. Doktor bu testi anne adayından bebeğin sağlığında herhangi bir sorun olup olmadığını sorgular. Kromozomal anormallikler gözlendikten sonra doktor bu konuda ne yapmak istediğini anne adayına önceden bildirir. Dowm sendromu riski varsa bebeğe tanı konulur. Daha sonra kesinleşen tanılara amniyosentez işlemi yapılır.Daha sonra HCG işlemlerinden sonra olan risk kesin olarak belirlenir. 3 lü test hamileliğin 16.ve ya 20 haftasında istenir. Bebekte zekâ geriliği, büyüme gelişiminde sıkıntılar tespit edilir.22. haftada bu testlerin sonucu kesin olarak çıkar. 3 lü testin yapılma şekli anneden alınan kan ile sağlanır. Bu riski genelde 35 yaşını geçmiş anne adayları taşır. Bu nedenle erken evlenmek ve erken çocuk sahibi olmak bu riskleri azaltır.

3-lu-test

Gebelikte 3’lü test anne ve bebek sağlığı açısından önemli bir incelemedir. Gebelikte 3’lü testin Önemi ve Başarısı Gebeliğin bebek açısından da önemi büyüktür. Bebek anne kordonu ile hayata tutunur ve besinini anneden alır. Gelişim sürecinde istenmeyen olumsuzlukları bebekte annede yapılan kan tahlili ile belli olur. Üçlü testin tek başına yapılması önerilmez. Her zaman yüzde yüz sonuçlar vermese de down sendromu bebeklerin risk faktörü bu şekilde belirlenerek bu test önceden yapılır. İkili testler genelde gebeliğin oluşumu evresinde 11.14 haftalar arasında gerçekleşir. Trizomi 21 taraması yapıldıktan sonra bekte ense kalınlığı ölçülür. Bu testte down sendromu vakasına yüzde 80 ve ya 90 arasında bir sonuç ile dowm sendromu tespit edilmektedir. Üçlü testin yapılması da anne yaşının geç olmasına bağlı yapılan bir durumdur. Üçlü testte anneden alfa fetoprotein ve gonodotropinin kanda var olan değerine bakılır. Yani kısaca AFP,E3, HCG işlemi annenin kan değerlerine bakılarak gerçekleştirilir. İşte buna 3’lü tarama test işlemi denilmektedir. Bu yüzden gebelikte 3’lü testin önemi ve başarısı oldukça fazladır.

Gebelikte 3 ‘lü Test Neden Yaptırılmalıdır? Son yıllarda doğum sonrası artan anormallikler bebeklerde zekâ geriliği ve doğum sonrası oluşan down sendromundan çıkan olası riskler bebek ve çocukların hayatında olumsuz riskleri göz önüne getirmektedir. Bu nedenle bebekler ve çocuklar zekâ geriliğine maruz kalarak yaşama tutunmak zorundadırlar. Gebelikte 3’lü test neden yapılmalıdır? Sizlere bu testin insan hayatında ne kadar önem taşıdığından bahsedeceğiz.

• Üçlü test yaptırmayan anne adayları doğum sonrası bebeklerde çıkan anormalliklerin önüne katiyen geçemeyecek bebeğin doğuştan bu özelliği riskli bir şekilde devam edecektir.

• Bebeklerde zekâ geriliği, büyüme geriliği sonradan oluşacak ve tedavi yöntemi imkânsız hale gelecektir. Bu nedenle bu tür durumların yaşanmaması için anne adayının gebeliğinde bu testi önceden yaparak bebeğin sağlıklı olup olmadığını öğrenmesi gerekir.

• Bu testin down sendromu riskinin olup olmaması bakımında yapılması şarttır. Gebelikte anne adayı 3’lü testi, mutlaka yaptırmalıdır.

loading...

  • Yazar :

    Hanımların Dünyası Editörü
    iletisim@hanimlarindunyasi.com

BENZER YAZILAR

Yorum Yaz

500 karakter kaldı

Henüz hiç yorum yapılmadı.

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR

fb