30 Haftalık Gebelik Kaç Aylık Olur ve Gebelikte Dikkat Edilmesi Gerekenler

Author

Categories

Share

30 Haftalık Gebelik Kaç Aylık Olur ve Gebelikte Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gebelikte bir çocuk sahibi olmak için onu karnınızda an an yaşar her hafta gelişimi hakkında bilgilere sahip olmak istersiniz. Bu her anne adayının doğal olarak hakkıdır. Bu nedenle bebeğin gelişimi hakkında bilgileri doktordan isteyecek kendini doğuma kadar mutlu bir şekilde hazırlayacaktır. Hafta hafta gebelikte bebek anne karnında gelişimini en iyi şekilde yapar. Her hafta merakla beklenen bebeğin gelişimi için artık son haftalara yaklaştık ve 30.haftanın içerisine girdik. Artık görüntü olarak da iri bir karna sahibiz. Hareketlerimiz eskisi kadar aktif değil. Eğilirken bel ağrılarımızın arttığını görüyoruz. Kalkarken yine her zamankinden fazla zorlanıyoruz. Ayakkabın bağını bağlarken eğilmede bir takım sıkıntıları yaşıyoruz. Bu sorunlar sadece uyanıkken değil bir de yatarken de söz konusu olabilmektedir. Yatış pozisyonunu doğru bir şekilde sağlamayınca ağrıların üzerimizdeki olumsuz etkilerine şahit olmaktayız. Kısacası 30. Hafta en riskli ve doğuma az kaldığının habercisidir.

Peki, 30 haftalık gebelik kaç aylık olur ve gebelikte dikkat edilmesi gerekenler nelerdir isterseniz bir de sizlere bu konu hakkında doğru bilgilendirmeleri sunalım. Hamileliğin 30. Haftasında bebeğin ne kadar büyüdüğüne şahit oluruz. Bir kere bebeğin boyu neredeyse 40 cm ‘ye kadar uzamıştır. Yaklaşık kilosu ise en az 1300 gram kadardır. Amniyotik sıvı bebeğin çevresinde dolaşırken bebek daha rahat nefes alıyor fakat bebek büyüdükçe hareketleri eskisi kadar aktif değil. Artık o hazneden yavaş yavaş çıkma derdindedir. Bu nedenle sıkıntı çekme olasılığı yüksektir. Bu durumdan sadece bebek etkilenmez bir de anne adayı da etkilenir. Mide yanmaları hala devam eder. Normalde ilk üç ayda rastlanan sık mide yanmaları gebeliğin oluşum sırasında meydana gelir. Bir de beslenme şekli yanlış ise bu 5. Ayda da aynı şekilde devam eder. Hareketlerinde güçsüzlükler meydana gelir.

Bebek artık fetüste hızlıca büyüdüğünden kendi ısı ayarını düzene koyabiliyor. Kendi gelişimi ile birçok olgunun farkındadır. Çevresindekilerini yavaş yavaş izler. Artık tekmelemeler sık olmaya başlar. Siz de bebeğinizin size nasıl bağlandığını hareketlerinden anlayacaksınız. Karında sağa sola dönme ve tekmeler en çok 30. Haftada meydana gelmektedir. Göz gelişimi ana karnında yeterli görme duyusuna ulaşmamıştır. Doğumdan birkaç ay kadar bulanık görme ve dikkatli bakma özelliği devam edecektir. Zaten bebeklere dikkat edin 0-3 aya kadar bebekler etrafındakilerine bakarken dikkatli bir şekilde algılamaya çalışırlar. Bu algılama en az 1 yaşına kadar devam eder. Sonrasında keskin ve algılama yetisi gözlere sahip olurlar.30 haftalık gebelik kaç aylık olur ve dikkat edilmesi gerekenler için sizlere birkaç ipucu vereceğiz. Bakalım bu haftada ne tür değişiklikler oluyor?

• 30 Haftalık gebelik 7 ay olur. 7 aylık süreçte artık doğum için yavaş yavaş zaman daraldı demektir ve sizi yepyeni başlangıçlar karşılayacak bebeğiniz, ile zor ve sevimli dakikalar yaşayacaksınız.

• Mide yanmaları ve hareketlerde zorlanmalar başlar. Sağa sola dönerken yorulursunuz.

• Rahim büyür ve doğuma kendini yavaş yavaş hazırlar.

• Sık yaşadığınız baş dönmelerinde artışlar olur ve tansiyon düşmesi oluşur.

• Su içme gereksiniminiz her zamankinden daha fazla artar.

• Göğüslerde şiddetli ağrılar oluşur ve meme uçlarında büyüme ve koyulaşma meydana gelir. Süt kanalları dolar ve bebeğin içeceği anne sütü önceden oluşur. Bu bebeğe hazırlık kanallarıdır.

• Ödem oluşur. Bu zamanlarda yediklerinize dikkat etmeli fazla karbonhidrat içeren gıdalardan uzak durmalısınız. 30 haftalık gebelik kaç aylık olur ve dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgileri sunduk. Bu süreçte oldukça dikkatli olmanızı tavsiye ediyoruz.

Author

Share