26 Haftalık Gebelik Kaç Aylık Olur | Hanımların Dünyası

loading...

26 Haftalık Gebelik Kaç Aylık Olur

26 Haftalık Gebelik Kaç Aylık Olur

26 Haftalık Gebelik Kaç Aylık Olur

 

Gebeliğin başlaması ile değişen bazı fizyolojik değişimler anne adayında farklılıklar yaratır. Bu farklılıklar esnasında anne içinde bir can taşır. Bu can milim iken zamanla cm olur ve gram gram ağırlaşmaya ve gelişmeye başlar. Gebeliğin başlaması ile başlayan bu değişimler gebelik evresinin en hassas dönemleridir. Bu dönemlerde gebe kadında istenmeyen davranışlar meydana gelebilir. Özellikle değişen fizyoloji ve ruhsal durum beyin hücrelerine kadar lanse eder. Gebe kadın hiç ummadığı kadar agresif ya da sinirli olabilmektedir. Genelde en belirgin özelliği sinir iken bunun tam tersi ile de karşılaşması mümkün olabilmektedir. Aşırı uysal ve sevecen bir yapı ile gönülleri feth edecek bir değişim yaşayabilirsiniz. Bu her iki durum da hamile bayanın hormonları ile alakalı bir durumdur. Bunun nasıl bir şekilde onda izlenim yaratacağını kestirmek mümkün değildir. Bu gibi durumlarda başlayan gebeliğin yarattığı olumlu ya da olumsuzlukları baba adayı bilmeli ve eşinin bu hassas zamanında onun elinden her ne olursa olsun sımsıkı tutabilmelidir. Kadın kocasından aldığı güç ile bu tutumsuz davranışlarını düzene koyacak ve zamanla eskisinden daha fazla yapıcı davranışlarda bulunacaktır. Gebelik hafta hafta değişimlerle kendini gösterir.

Burada sizlere öncelikle en çok merak edilen konudan bahsedeceğiz. Acaba 26 hafta gebelik kaç aylık olur. Şimdi en baştan başlayalım ve bebeğin gelişimi hakkında olan durumları ele alalım. İlk haftalarda anne içinde bir cenin kese içinde büyümeye hazırlanır. Anne kordonları ile beslenen bebek gram gram kilo almaya organları bu ilk haftalarda yavaş yavaş oluşmaya başlar. Doktor kontrollerine gittiğinde anne bebeğin durumunu ikinci haftada epey ilerlemiş olduğunu görür. 3. Haftada ise durumlar biraz değişir. Bebek her oluşumda anne adayındaki hassasiyeti biraz dışa vuracaktır. Bunun en büyük belirtisi ise istenmeyen mide bulantılarının dışa atılmasıdır. Bu durum gebeliğin 17. Haftasına kadar şiddetli bir şekilde sürer. Anne artık bu durumdan usanır. Merak ile beklediği bebeğin yerini sürekli kusmalar ve baş dönmeleri alır. Bu geçici ve zor bir durumdur. Bu gelgitler her ne kadar sık yaşanırsa yaşansın bebek bu durumdan etkilenmiyor ve kilo alamaya devam ediyor ise gelişimi gayet iyi demektir. Haftalar geçtikçe izlenim daha fazla artmaya başlıyor. Mesela 16. Haftaya gelen bir anne adayı artık merak ile bebeğinin cinsiyetini doktordan öğrenebilme şansını yakalar. Çünkü 16. Haftayı tamamlayan bebek her yeri gelişmiştir. Ultrasondan bakıldığında o nohut tanesi küçük bir insan şeklini almıştır. Her şey kendini belli edecek kadar nettir.17. haftada ise gerekli kontroller devam eder ve doktor bu kez anne adayından 19. Hafta için ayrıntılı ultrason ister ve bebeğin gelişimi hakkında olan biten her şeyi görmek ister. Bebek gelişimini yeterli bir şekilde yapıyor mu gelişiminde herhangi bir aksaklıklar söz konusu mudur gibi konular mercek altına alınır. Zaman geçtikçe haftalar ilerledikçe bebekte büyümeye başlar ve doğacak pozisyonu yavaş yavaş almaya başlar.

Anne adaylarının en çok merak ettiği konu ise 26. Haftaya geldiklerine nasıl bir durum ile karşılaşacaklarıdır. Bir anne adayının merakla sorduğu soru 26 haftalık gebelik kaç aylık olur sorusudur. Çünkü 26 haftalıkta bebek doğum için en etik duruma gelmiştir. 30. Haftalara girmeden yavaş yavaş artık anne karnında tekmeler başlar ve ben buradayım olgusu onu şaşırtmayı bu şekilde sürdürmüş olur. Hamileliğin 26. Haftasından sonra 104 günlük geri sayım siz beklemektedir. Artık 6 aylık bir sürecin içine girmiş ve 3 ay 10 gün sonra doğum yapacaksınız demektir. Sizin için ilk zamanlar zor geçen bu dönemler karın haznesine var olan büyüme ile ben artık yolun yarısına geldim sözünü size hatırlatacak hatta doğuma ne kadar fazla yaklaştığınızı gösterecektir. Bu da sizin içinizde bir duygu birikimine ve annelik heyecanınızın biraz daha artmasına vesile olacaktır. Bu son derce güzel bir duygudur. İçinizde büyüyen cenin artık kısa bir süre sonra sizden süt alacak o minicik elleri ile göğsünüze sarılacak ve yaşamak için hayata tutunacaktır. Bu duygu insan hayatında en güzel bir karedir. Ve ilk olarak bunu yaşayanların heyecanı da bir başkadır. Peki, anne adayında 26. Haftada ne gibi değişiklikler söz konusu olur bir de bu konuları sizler ile paylaşalım. 26. Haftada anne adayında değişimler her zamanki gibi sürer. Dediğimiz gibi geçmeyen fizyoloji sebepler her zaman baş gösterir. Kadınların yüzde 65’,nde doğal olarak sırt ağrısı başlar. Büyüyen karın ile yatma pozisyonlarında bir takım zorlukların gerçekleştiğini fark edersiniz. Artık eskisi kadar rahat değilsinizdir. Karın haznesi büyüdükçe nefes almalarda ve vermelerde ciddi oranlarda sıkıntı yaşadığınızın farkına varırsınız. Göğüslerinizin süt kanallı dolmaya başlar bebek büyüdükçe anneden alacağı süt önceden anne adayında oluşur ve doğum gerçekleştikten sonra bu süt kanalları doğal olarak açılır bebek annesinden alacağı sütü alırken bu konuda kesinlikle sıkıntı yaşamaz. Her şey bebek ve anne arasında oluşan bağla başlar ve bu şekilde de devam eder. Fakat göğüslerde aşırı derecede ağrı oluşmaya başlar ve meme ucu halkası hızlıca büyür etrafı ise mor rengini alır.

26 haftalık gebelik kaç aylık olur derseniz bizim size vereceğimiz net bilgi 6 aydır. 6 aylık bir süreci tamamladınız demektir. Geriye kalan doğum sayınız ise 104 gündür. 104 gün sonra hayal etiğiniz bebeğinize kavuşacak ve onu kucağınıza alacaksınız. En sık yaşanan belirtiler ve dikkat edilmesi gereken hususlar ise şunlardır:

• Gebeliğin en sıkıntılı dönemlerindesiniz. 26 haftada bebek karnınızda kendini yavaş yavaş belli etmeye başladı. Karnı genişliğiniz büyüdü ve sürekli sizi tekmeleyen bir bebek var. Onun her hareketinin artık farkındasınız.

• Bu zamanlarda en çok yapmanız gereken bol bol dinlenmektir. Dinlenmek ve ağır işler yapmamak siz ve bebeğin sağlığı için oldukça önem taşımaktadır. Bebek size son derece bağlanmış ve sizi artık algılamaya başlamıştır.

• 22 haftalık iken bebeğin gelişimi için ayrıntılı ultrasona girdiniz. Siz artık rahatsız edecek bir durum söz konusu değildir. Eğer doktor 19. Haftada bir aksaklık fark etmediyse 22. Haftada da bu gelişim böyle devam edecektir. Bebek sağlıklı ise gelişim sıkıntısız geçecektir. İşte şuan 26. Haftadasınız ve son derece mutlusunuz.

• Uyku pozisyonu için dikkat etmeniz gereken kural var artık bebek sizin farklı yatmanızı isteyecektir. Sağ yöne yatmak onun solunumda ve gelişiminde sıkıntılar yaratacaktır. Bebek bu konuda ters hareket edecek ve zorlanacaktır. Bu nedenle 26. Haftaya geldiğinizde uyku pozisyonunu sol tarafa doğru bacaklar karnın içine çekilecek şekilde yapmalısınız. Bu bebeğin daha rahat nefes almasını sağlayacak, üstelik sizi rahatsız etmeyecektir.

• Meme uçlarında kızarmalar, alerjiler döküntüler olacak hatta yoğun bir kaşınma meydana gelecektir. Göğüs ağrısı daha fazla artacaktır.

• Su ihtiyacınız her zamankinden fazla artacaktık. kese yeterli suya ulaşmasa doğumda sonradan oksijensiz kalma durumları bebeğin zekasında olumsuzluklar yaratabilir. Bu nedenle size tavsiyemiz günde 1.5 litre ve fazlası su tüketmenizdir.

• Gebeliğin son haftalarındasınız bu nedenle artık beslenmenize her zamankinden daha fazla dikkat etmeniz gerekir.

Çok fazla hamur işi yemek ve karbonhidratı fazla almak vücudun çeşitli bölgelerinde ödem yapacaktır. Ödem oluşması her gebelikte normal olarak kabul edilse de fazlası gebelik zehirlenmelerine yol açar bebek anne karnında 8. Ayını doldurmadan yaşamını yitirebilir. Gebeliğin her haftası zordur. Bu doğuma kadar sürer. Hatta karın büyüdükçe karında çatlamalar, göğüste şiddetli ağrılar olur. Baş ağrıları ve yorgunluklar bu dönemde fazlası ile artar. Anne adayı 26. Haftada balık ve ceviz tüketmesi oldukça önemlidir. Çünkü bebek zeka gelişimini doğuma kadar sürdürür. Ceviz ve balıkta omega 3, B vitamini bulunduğundan bebeğin zeka gelişimi için oldukça önemlidir. Sağlıklı beslenmek ve bol süt içmesi gerekir. Özellikle lif bakımından zengin olan sebzeler ve meyveler bebeğin daha iyi gelişmesine aracı olur. Benek ne kadar dikkat edilerek anne karnında büyürse yaşadığı sorunlarda azalır. Bir de 26. Haftada bebeğin anne karnındaki durumu gözlenir. Erken doğum var mı ya da bunu gerektirecek durumlar söz konusu mu diye doktor bir izlenim yapar ve erken doğum var ise anne adayına daha fazla dikkat etmesini kendisini bu durumda yormaması gerektiğini bildirir. Bebeğin sağlıklı gelişimi anne ve doktorun kontrolleri arasında olur. Anne adayı 26. haftada daha fazla yürüyüş yapmalıdır. Çünkü çok fazla ağırlık ve hareketsizlik bebeğin zarar görmesine neden olabilir. 27. Haftada ise bu rahatsızlıklar devam eder. Yatmada zorlanmalar, hareket etmede güçlük meydana gelir. 26 haftalık gebelik kaç aylık olur hakkında size en başından gerekli bilgileri ve yapmanız gereken talimatları yazdık. Artık sizin eskisinden daha desteğe ve ilgiye ihtiyacınız var. Bu durumda üzülmemeli ve neşeli bir şekilde kendiniz doğuma hazırlamalısınız. Sağlıklı günler dileği ile.

loading...

  • Yazar :

    Hanımların Dünyası Editörü
    iletisim@hanimlarindunyasi.com

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR

fb