2018 Kurban Bayramı | Hanımların Dünyası

loading...

2018 Kurban Bayramı

2018 Kurban Bayramı

2018 Kurban Bayramı

2018-kurban-bayrami-tatil

Kurban bayramı, Müslümanlar tarafından Zilhicce ayının onuncu gününden itibaren 4 gün boyunca kutlanmakta olan dini bir bayramdır. Zilhicce ayının 10, 11 ve 12. günlerine kesme günleri anlamına gelen Eyyam-ı Nahr, bir önceki gün olan Zilhicce ayının 9. günü ise Arife olarak adlandırılmaktadır. Kurban bayramı bununla birlikte İslam aleminde her yıl Mekke’de hac görevi yerine getirilirken ifa edilen bir vakittir. Bu bayram nüfusun çoğunluğunun Müslüman olduğu pek çok ülkede dini bayram olmasıyla birlikte resmi tatil olarak ilan edilmektedir. Hicri takvim ay takvimi olması nedeniyle yıllar güneş temelli olan Miladi takvimden 11- 12 gün kısa sürmektedir. Bu sebeple de Kurban Bayramı her yıl 11- 12 gün daha erken kutlanmakta ve yaklaşık 33 senede bir bayram aynı tarihlere tekabül etmektedir.

2018-kurban-bayrami-tatil-3

2018 kurban bayramı için yapılan hesaplamalarda 20 Ağustos Arife olarak belirlenmektedir. Kurbanın İslam’da anlamı Kurban (ıstılahta) İslam dini terimi olarak Allah’a yaklaşmak ve Allah rızasına erebilmek niyetiyle kesilen, kurban edilen hayvan anlamına gelmektedir. Kuran’da yer alan İbrahim peygamber ve oğlu İsmail ile ilgili olan kıssadan yola çıkılarak kurban kavramı daha genel bir adanmışlık, Allah için bir bireyin her şeyini feda edebileceği, Allah’a teslimiyet ve ona karşı şükür içerisinde olmayı ifade etmektedir. Kuran’da Hac Suresinde bu konuda bir ayet bulunmaktadır. Kurban Bayramı Tarihi Tanah’ta anlatılanlara göre İbrahim’in eşi Sare’den bir çocuğu olmamaktadır. İbrahim, Sare’den bir çocuğu olursa bunu Tanrı’ya kurban olarak adayacağını söylemektedir.

2018-kurban-bayrami-tatil-1

Tanrı sevdiğin biricik oğlun İshak’ı al ve Moriya bölgesine git der. İbrahim ise, oğlum, yakmalık sunu için kuzuyu Tanrı sağlayacak der. İkisi birlikte yürümeye devam ederler. Tanrı’nın kendisine gösterdiği yere gelince İbrahim bir sunak yapar ve üzerine odunları dize. Oğlu İshak’ı bağlayarak sunaktaki odunlar üzerine yatırır. Oğlunu boğazlamak için uzanarak bıçağı alır. Ancak Tanrı’nın meleği göklerden İbrahim, İbrahim diye seslenir. İbrahim ise işte buradayım diye karşılık verir. Melek, çocuğa dokunma, ona hiçbir şey yapma. Şimdi Tanrı’dan korktuğunu anladım der. Sen biricik oğlunu benden esirgemedin diye konuşur. İbrahim çevresine baktığında boynuzları sık çalılıklara takılmış bir koç olduğunu görür. Gidip koçu getirir ve oğlunun yerine onu yakmalık sunu olarak sunar.

2018-kurban-bayrami-tatili

Kuran metinlerinde bahsedilen çocuğun ise yumuşak huylu ve uslu bir erkek çocuk olmasından bahsedilmekte ancak ismi belirtilmemektedir. Ancak İbrahim’in ilk çocuğunun İsmail olduğundan ve ayetin devamında İshak müjdelendiğinden İsmail olarak tefsir edilmektedir. Müslümanlar çocuğun İsmail olduğuna inanmaktadır. Diğer İslami kaynaklarda ise İbrahim peygamberin eşinin kısır olması sebebiyle Allah’a dua edip yalvardığı söylenir. Kendisi ve eşinin yaşlı olduğu bir dönemde mucizevi bir şekilde oğlu olmaktadır. Ancak çocuk biraz büyüdüğünde İbrahim peygamber rüyasında onu kurban etmesi gerektiğini görmüştür. Oğlu, rüyasında emrolunduğu şeyi yapmasını söyler. Bunun üzerine İbrahim peygamber oğlunu kurban etmeye götürür ancak Allah’ın emriyle bıçak çocuğunu kesmemektedir. Bu sırada Cebrail kucağında bir koç ile gelmiştir.

2018-kurban-bayrami-tatil-2

2018 kurban bayramı için yapılan hesaplamalarda aşağıdaki tarihler belirlenmiştir:

• 20 Ağustos Kurban bayramı arifesi

• 21 Ağustos Kurban bayramı 1.gün

• 22 Ağustos Kurban bayramı 2.gün

• 23 Ağustos Kurban bayramı 3.gün

• 24 Ağustos Kurban bayramı 4.gün

2018-kurban-bayrami-tatili

2018 Kurban Bayramı Resimleri

2018-kurban-bayrami2018-kurban-bayrami2018-kurban-bayrami-tatili-12018-kurban-bayrami-22018-kurban-bayrami-tatili-32018-kurban-bayrami-tatil2018-kurban-bayrami-tatili-22018-kurban-bayrami-3

loading...

  • Yazar :

    Hanımların Dünyası Editörü
    iletisim@hanimlarindunyasi.com

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR

fb