2016 Yılının En İyi Yerli Filmleri | Hanımların Dünyası

loading...

2016 Yılının En İyi Yerli Filmleri

2016 Yılının En İyi Yerli Filmleri

2016 Yılının En İyi Yerli Filmleri

 

Tüm sinema tarihinde yerli film kategorisinde en çok film üretimi yapılan yıl 1989 senesidir. Bu yıldan itibaren geçen süre içerisinde en çok film üretilen yıl 2015 yılı olmuştur. 2016 yılında bu ilerleyiş aynı şekilde ilerleyerek beyaz perdeye yansıtılan yerli film kategorisindeki çalışmalar ilgi ile izlenmektedir. 2016 yılı içerisinde çok sayıda yerli film üretilmesine rağmen ilk 10 içerisinde yer alanlar şu şekilde sıralanır. -Kardeşim benim -Osman pazarlama -Annemin yarası -İftarlık gazoz -Kötü kedi Şerafettin -Magi -Somuncu baba: Aşkın sırrı -Baskın: Karabasan -Kor -Ve panayır köyden gider Şeklindedir. İlk 10 giren bu yerli film grubu komedi, dram, animasyon ve korku filmi türlerinde çevrilmiş olan eserler olmaktadır.

Kardeşim Benim Genç sanatçıların yer aldığı bu filmde işlenen konu bakımından komedi ağırlıklı kareler yer almaktadır. Filmin göze çarpan en önemli özelliği zamanın yakışıklı erkekleri ve kızları sosyal medya etkisi ile gündemdeki yerini koruyarak film karelerinin ilgi ile izlenmesini sağlamasıdır. Başrollerinde Murat Boz, Burak Özçivit ve Aslı Enver Etkin biçimde oyunculuk yeteneklerini sergilemektedir. Yapılan gişe sıralaması ve hasılat durumu 2016 yılı için bu film ilk 10 sırada yer almayı başarmış olan eserlerdendir. Osman Pazarlama Tek kişilik komedi türünde gişe rekorları kıran film sıralamalarında Osman pazarlama 2016 yılının en iyi yerli filmleri kategorisinde yer alan bir yapıt olmaktadır. Recep İvedik ile ani yükselişini sürdüren Şahan Gökbakar bu filminde de komedinin en üst seviyede hissedildiği bir eserle seyirci karşısına çıkmıştır. Çalışmalarında Togan Gökbakar’ıda kullanan sanatçı başarılı çalışmalar sergilemiştir.

Annemin Yarası 2016 yılının en iyi yerli filmleri sıralamasında ilk 10 da yer almayı başaran film 9 haftalık gişelerde yer alarak 5 milyon liralık bir hasılat elde etmeye yaklaşmıştır. Balkan filmleri benzeri olan eser beğenilmesine rağmen birçok tartışmalara neden olmuştur. İftarlık Gazoz Ege filmleri kategorisinde yer alan film ilgi odağı olmasının yanında cem yılmaz gibi komediyi sanat edinen bir sanatçı tarafından canlandırılması ilgi ile izlemesini sağlamıştır. Yüksel aksu tarafından ortaya konulan film dondurmam kaymak filmindeki başarısını bu filmde de gişelerdeki elde ettiği hasılat ve seyirci sayısıyla devam ettirmiştir.

Hikâyenin içten ve samimi bir şekilde ortaya konulmuş olması sinemanın gösterimde olduğu salonların her seansında yüksek sayıda seyirci bulmasını sağlamıştır. Bir çocuğun yaz tatili süresince gazozcunun yanında çalışmasını konu edilen filmde gazozcunun cem yılmaz olması filme değişik bir hava katmıştır. Kötü Kedi Şerafettin Animasyon filmleri kategorisinde dikkat çeken eser 2016 yılının en iyi yerli filmleri sıralamasında ilk 10 içerisinde yer alan çalışmalardandır. Türk sinema tarihinde en iyi animasyon filmi olan kötü kedi Şerafettin 2016 yılının en çok gündemde kalan yapımlarından olmaktadır. Çizgi film olarak düşünüldüğünde yetişkinlerinde ilgi ile izlediği bir eserdir. Seslendirmesi bakımından güven kıraç, Uğur Yücel, Ayşen Gruda, demet Evgar ve Cezmi baskın etkili isimlerdendir.

Hikâyenin çizgi roman üzerindeki etkisi seslendirme sanatı bakımından da detaylı ele alınmış olması gişe rekorları kırarak en iyi yerli film sıralamasına girmesini sağlamıştır. Magi Korku filmleri kategorisinde hasan Karacadağ tarafından ortaya konulan bu film yerli film sıralamasında da önemini hissettirmiştir. Filmin en çok dikkat çekici yanı 2016 yılının en iyi yerli filmleri sıralamasında yer alıyor olmasına rağmen oyuncuların çoğunluğunun yabancı olmasıdır.

Somuncu Baba: Aşkın Sırrı Dini veya ilahi kategorisinde yer alan bu film korku filmi niteliğinde ortaya konulmuş olması dikkat çekici bir özelliğe sahiptir. Şeyh Hamid-i Velinin hayatını konu alarak beyaz perdeye yansıtmaktadır.

Baskın: Karabasan Yerli film kategorisinde yer alan ve Amerika da gösterime girmiş olan eser Can Evrenol tarafından uzun metrajlı bir film olarak yurt dışı festivallerinde başarılar elde etmesi ile bilinir. Kor Zeki Demirkubuz tarafından ortaya konulmuş olan film konu ve içerik bakımından 2016 yılının en iyi yerli filmleri sıralamasında yer alan bir yapım olmaktadır. Ve Panayır Köyden Gider Yerli filmler sıralamasında önemli bir yeri olan bu film oyuncularının kalitesi sayesinde 2016 yılının en iyi yerli filmleri sıralamasında üst basamaklarda yer almaktadır. Cem Davran, Meral Çetinkaya, Engin Altan Düzyatan, İlyas Salman ve Ercüment Balakoğlu gibi tecrübeli isimlerin yer aldığı bir film olarak seyircisi ile buluşmuştur.

loading...

  • Yazar :

    Hanımların Dünyası Editörü
    iletisim@hanimlarindunyasi.com

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR

fb