2016 Yılının En İyi Yabancı Filmleri | Hanımların Dünyası

loading...

2016 Yılının En İyi Yabancı Filmleri

2016 Yılının En İyi Yabancı Filmleri

2016 Yılının En İyi Yabancı Filmleri

 

2016 yılının en iyi yabancı filmleri her kategoriden payını alan gişe rekorları kıran en çok izlenen filmler olmaktadır. Sinemalarda gösterime girişi ile birlikte seyircisinin beğenisini yakalamayı başaran filmler devamında en iyi film kategorisine girmeyi başarmaktadır. Bazı filmler yapımcısına ve yönetmenine iyi bir çıkış yaşamasına imkân sağlarken bazı filmlerde seyircinin beğenisini yakalayamadan eleştirilerin odağında kalabilmektedir. Burada yer alan filmler 2016 yılının en iyi yabancı filmleri kategorisinde sıralamada üst sıralarda yer bulabilen yapımlar olmaktadır. 2016 Yılının En İyi Yabancı Filmleri Hangileri? Bu konuda yapılan değerlendirmeler bu kategoride ilk sıralarda yer alan filmlerden oluşmaktadır. Bu sıralamada yer alanlar;

Kaptan Amerika: Kahramanların savaşı ( Captain America: Civil War) Kaptan Amerika filmi süper kahramanları konu alarak bu konudaki güçlerin karşı karşıya gelmesi sonucu ortaya çıkan otorite yapısını sahneye yansıtmaktadır. Yenilmez durumda olanların oluşturulan otorite tarafından sürekli takip edildiği ve yönlendirildiği bir sistemin kurulması için baskıcı bir ortam nasıl yaratılır konusu detaylı olarak işlenmektedir. Filmin içeriğinde yenilmez olarak tabir edilen grupların kendi içinde fikir ayrılığına düşerek ayrı gruplar oluşturdukları görülür. Bunun sonucunda her iki grubunda fikirleri özgürlüğü hedeflemektedir. Aynı zamanda hükümet baskısı olmadan insanlığı korumanın mümkün olmayacağını savunan bir grup ortaya çıkmıştır. Filmin genel konusu süper güçlere sahip olan kahramanların savaşı olarak beyaz perdeye yansıtılarak seyircinin büyük ilgisini toplamış ve en iyi filmler sıralamasında 2016 yılının en iyi yabancı filmleri sıralamasına girmiştir.

Diriliş (The Revenant) Kürk hayvanlarını avlayan bir kuruluş için çalışan Hugh Glass ve kendini avcı olarak değerlendiren tecrübeli bir tuzak kurucudur. Fakat kürk hayvanlarını avladıkları bölgede yaşamını sürdüren kızıl derililer ve Fransızlar bulunmaktadır. Filmde birçok efektin kullanıldığı ve aksiyon sahnesinin gerçekleştiği görülür. Bu sahnelerden olan bir av partisinde Hugh Glass ayı tarafından fena şekilde hırpalanır ve üzerinde derin yaralar açılmasına sebep olur. Bu kaza sonucunda ekibi tarafından terk eden tecrübeli tuzakçı bölgede zorlu zamanlar geçirir. Tuzakçı için en önemli unsur bölgeyi iyi bilmesidir. Bu sayede hayata tutunur. Filmin içeriği bir kişinin azimli davranışları sonucunda elde edebileceği başarıları konu almaktadır. Derinlemesine işlenen konular seyircisi üzerinde önemli etkiler yaratmasından dolayı 2016 yılının en iyi yabancı filmleri sıralamasında ilk 10 girmeyi başarmıştır.

La La Land (Aşıklar Şehri) Film kategori bakımından incelendiğinde en iyi film ödülünü müzikal dalında aynı zamanda en iyi kadın oyuncu erkek oyuncu dallarında altın küre adayı olarak gösterilmiştir. Film Newyork ta yapılan film eleştirmenleri birliğinde en iyi film ödülüne layık görülmüştür. Başrollerini Ryan Gosling ve Emma Stone paylaşmıştır. Damien Chazelle tarafından yönetmenliği yapılan filmin konusu Sebastian ve Mia’ nın aşkını işlemektedir. Manchester By The Sea ( yaşamın kıyısında) 2016 yılının en iyi yabancı filmleri olarak değerlendirilen eserler arasında yer alan film en iyi yardımcı kadın oyuncu dalında altın küre adayı gösterilmiştir. Aynı zamanda en iyi erkek oyuncu, en iyi yönetmen, en iyi senaryo dallarında da aday gösterilerek önemini hissettirmiştir. Karakterlerin seyircisi ile tanıdık hissi ortaya çıkartması seyirciyi tamamen içine çekmektedir.

Film de sıhhi tesisatçılık, kapıcılık ve elektrik ustası işlerini yapan Lee Chandler tek odalı bir evde yalnız başına yaşamaktadır. Uzun zamandır doğduğu kentte yaşamını sürdürmektedir. Normal yaşantısı gelen acil bir telefonla alt üst olur. Kalp hastası olan ağabeyi durumu ciddi olmasından dolayı hastaneye kaldırılmıştır. Kafasında tasarladığı bin bir soru ile yola koyulur. Hastaneye vardığında hiç ummadığı bir durumla karşılaşır. Elle ( O Kadın) 2016 yılının en iyi yabancı filmleri kategorisinde yer alan filmin başrolünde İsabelle Huppert normal yaşamı süresi içerisinde üst sınıf Parisli bir kadın iken tecavüze uğrar. Michele filmde henüz kimliğini belirleyemediği adamın peşine düşmüştür. Bu arayış zaman zaman enteresan durumların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Time dergisi film konusunda yaptığı yorumlarda en cesur en zorlu ve en komik film kategorisinde değerlendirmeye tabi olacağını belirtmiştir. Yakın zamana kadar yabancı filmler konusunda seyircinin tercihi korku ve macera filmleri olurken 2016 yılı ve takip eden yıllarda komedi, aksiyon ve tarihi filmlerin daha çok ilgi göreceğini gişe rekorları ve seyirci kitlesi göstermektedir.

loading...

  • Yazar :

    Hanımların Dünyası Editörü
    iletisim@hanimlarindunyasi.com

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR

fb