2015 Yılının En İyi Müzesi İngiltere Withworth

Author

Categories

Share

Bu yıl, ‘Yılın En İyi Müzesi Ödülü’nün sahibi İngiltere oldu. Manchester şehrinde bulunan Withworth Müzesinin müdürü 100 bin pound’luk ödülü teslim aldı.

Withworth Müzesi kapılarını 1908 yılında açtı. Müzede İngiliz ressamların sıra dışı eserleri ve Picasso’nun bazı önemli çalışmaları yer alıyor. Ziyaretçiler müzede, William Blake, Henry Moore, Vincent Van Gogh gibi önemli isimlerin de eserlerinin içinde bulunduğu 55 bine yakın eseri görebiliyor.

Müze Manchester Üniversitesinin bahçesinde bulunan müze 2003 yılında bir hırsızlık olayı ile gündeme gelmişti. Müzeden Picasso’nun ‘Poverty’ Van Gogh’un ‘The Fortification of Paris With Houses’ ve Gauguin’in ‘Tahitian Landscape’ adlı tabloları çalınmıştı. Fakat kısa süre sonra müzeye yakın bir umumi tuvalette bulunan tablolar müzeye iade edilmişti.

2013 yılında restorasyona giren müze geçtiğimiz Şubat ayında tekrar ziyaretçilere açıldı. Bina ve çevresi eski halinin iki katı kadar genişletildi ve 15 milyon pound’luk masraf yapıldı. Müze, bu yılın en çok ziyaretçi çeken müzesi oldu ve rekor kırdı. Müzeye verilen ödül ise dünyada bir müzeye verilen en büyük ödül olma özelliği taşıyor.

Author

Share