Etkinlik Rehberi 2014 Sömestr Tatilinde İzmir'de Gezilecek Yerler

2014 Sömestr Tatilinde İzmir’de Gezilecek Yerler

-

- Advertisment -

2014 Sömestr tatili yani yarı yıl tatile ya da 15 tatili İzmir’de geçirmek isteyen ziyaretçilerimiz için İzmir’de yapılabilecek aktiviteleri sıralamak istedik.

2014 Sömestr tatili yani diğer bir adı ile 2014 yarı yıl tatilinin ne zaman başlayacağı ve ne zaman biteceği herkesin heyecanla merak ettiği bir konu. 2014 sömestr tatili 24 Ocak 2014 tarihinde başlayıp 7 Şubat 2014 tarihinde son bulacak.

İzmir diğer şehirlere göre 2014 Sömestr tatilinde daha sıcak bir havaya sahip olacak bu yüzdende gezebilmeniz daha rahat olacaktır.

Kemeraltı Çarşısı

İzmir Kemeraltı Çarşısı, İstanbul’da ki Kapalı Çarşıya benzer şekilde tarihi dokularla bütünleşmiş izler taşıyor sizde tarihi dokuya sahip bu çarşıda gezerek keyifli alışveriş yapabilir sevdiklerinize hediyeler götürebilirsiniz.

İzmir Kemeraltı Çarşısı

Kadifekale

İzmir merkezde körfeze hâkim bir tepede kurulmuş olan Kadifekale ilk yapıldığı dönemdeki özellikleriyle günümüze değin sağlam kalabilmiştir. Deniz seviyesinden 186 metre yükseklikte kurulan Kadifekale, Roma, Bizans, Beylikler ve Osmanlı dönemlerinde  onarım görmüş. Kale çevresi bugün modern yerleşim yerleri ile çevrili olmasına rağmen Helenistik ve Roma dönemine ait sur duvarları görülebiliyor.

İzmir Kadifekale

Smyrna Antik Kenti

Smyrna Antik Kenti, kuruluşunda kahramanlar ve kehanetler  geçiyor.Smyrna, Roma döneminde Ephesos ve Pergamon kentleri ile yarışabilecek nitelikte gelişmiş bir kentti. Roma İmparatorluğuna bağlı kentler için oldukça önemli olan “İmparator adına tapınak yapma hakkı” Smyrna’ya 3 kez verilmiş. Bu özel durum hem sikkeler hem de Agora’da bulunan bazı yazıtlar üzerinde de yer alıyor.

İzmir Smyrna Antik Kenti

Agora

İzmir Agorası, Büyük İskender tarafından yeniden kurdurulan kentin iskan sahası Kadifekale’nin kuzey yamacında yer alıyor. Agora antik dönemlerde çarşı, pazar yeri anlamında, politik toplantı ve alışveriş alanlarına olduğu yerlerdi. İzmir Agora’sı ise ticari yanından çok bir devlet agorası görünümündedir.

İzmir Agora

Konak Vapur İskelesi

Konak Vapur İskelesi, İzmir Konak’ta yer alıyor. Konak Vapur İskelesi’nin hemen yanıbaşında Yalı camii ve İzmir Saat Kulesi yer alıyor.

Bu iskelden Pasaport, Alsancak, Karşıyaka ve Göztepe vapur iskelelerine vapur seferleri yapılıyor.

Pasaport bölgesinden, Konak Vapur İskelesi’ne yürüyüş, İzmir körfezindeki keyifli aktivitelerden biridir.

Konak Vapur İskelesi

İzmir Arkeoloji Müzesi

İzmir’de ilk Arkeoloji müzesi olan yer, 3 yıllık eser toplama ve derleme çalışmalarından sonra 1927 yılında Tepecik semtinde bulunan Aya Vukla (Gözlü) Kilisesi’nde ziyarete açılmış.

1984′ten bu yana Konak Bahribaba Parkı içindeki 5000 m²lik bir modern müze binasında hizmet veriyor. Eserler müze binası içinde ve bahçede olmak üzere 1500 üzerindedir.

Izmir-arkeoloji-muzesi

İzmir Tarihi Asansör

Mithatpaşa Caddesi ile Halil Rıfat Paşa semti arasındaki seviye farkından dolayı, iki semt arasındaki ulaşımı kolaylaştırmak amacı ile 1907 yılında, Musevi işadamı Nesim Levi tarafından yaptırılmış. Öncesinde Halil Rıfat Paşa semtine çıkabilmek için 155 basamaklı merdivenler kullanılıyordu.1992 yılında da Ahmet Priştina’nın girişimiyle restore edilen asansör, bulunduğu semte ve durağa da adını verdiği gibi, binayı Nesim Levi’den satın alan hayırsever Ayla Ökmen’in, Asansör‘ü İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne bağışlamasının ardından, özel sektöre açıldı ve günümüzde restoran, bar, cafe olarak kullanılıyor.

Burası körfezi izlemek için iyi yerlerden birisidir.

izmir-tarihi-asansor

İzmir Kordon Boyu

İzmir’i hiç görmeyenlerin bile Kordon’un ününü duymuşlardır. Şiir ve şarkılara konu olmuş İzmir’in ünlü Kordon’u, günün her saatinde capcanlı bir mekan. Bir yanda masmavi İzmir Körfezi, diğer yanı çimenlerine uzanmış gençleri ile renkli bir yerdir.

Körfezin temizlenmesi ve mavi renge dönüşmeye başlaması ile birlikte İzmir Kordon boyu daha eğlenceli bir mekan oldu. Akşam yemekleri için ideal bir yer.

İzmir Kordon Boyu

İzmir Saat Kulesi

İzmir Saat Kulesi, Sadrazam Mehmet Said Paşa tarafından, 1901 yılında  II. Abdülhamit’in tahta çıkışının 25. yılı için yaptırılmış. Alman Konsolosluk binasını da yapan bir mimara yaptırılan saat kulesi 25 metre boyundadır. Dairesel kaide etrafında 4 çeşmesi vardır ve kolonlar Kuzey Afrika temasını esinlendirir. Saat kulesi İzmir Konak Meydanı’nda bulunuyor. İzmir’in sembollerinden biridir. Önünden fotoğraf çektirmeyi unutmayın.

İzmir Saat Kulesi

AVM’lerde Alışveriş ve Gezinti

Başta Forum Bornova AVM ve İzmir Park AVM olmak üzere bir çok AVM’de sevdikleriniz ile birlikte alışveriş yapabilir, mağazaların vitrinlerini izleyebilir, güzel bir yemek yiyebilir ve sinemaya gidebilirsiniz.

İzmir Forum Bornova AVM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Latest news

Cardi B Deletes Instagram After Social Media Backlash Over Her Historic Grammys Win

What was expected of her was the same thing that was expected of Lara Stone: to take a beautiful...

Offset Shares a Video of Cardi B Giving Birth to Baby Kulture

What was expected of her was the same thing that was expected of Lara Stone: to take a beautiful...

Jennifer Aniston’s Ex Justin Theroux Wishes Her Happy Birthday on Instagram

What was expected of her was the same thing that was expected of Lara Stone: to take a beautiful...

Lady Gaga and Cardi B Meet at the Grammys

What was expected of her was the same thing that was expected of Lara Stone: to take a beautiful...
- Advertisement -

Vampire Step-Dad – Invitation

What was expected of her was the same thing that was expected of Lara Stone: to take a beautiful...

Awkoder – Lovely Eyes

What was expected of her was the same thing that was expected of Lara Stone: to take a beautiful...

Must read

- Advertisement -

You might also likeRELATED
Recommended to you