2 Li Tarama Testi | Hanımların Dünyası

loading...

2 Li Tarama Testi

2 Li Tarama Testi

2 Li Tarama Testi

2-li-tarama-testi-3

İkili tarama testi 2000’li yıllarda ülkemizde kullanılmaya başlanan bir testtir. İkili test bir tarama, ön fikir almak amaçlı yapılan bir testtir. Amacı anne karnındaki canlının erken dönemde down sendromu olup olmadığı anlamaktır. İkili tarama testinin birkaç adı vardır. Bunlar ikili test, ilk trimester tarama testi ve 11-14 hafta tarama testidir. Risk grubu içerisinde bulunan anne adaylarının bu testi yapması gerekmektedir. Peki, kimdir bu risk grubu? KİMLER RİSK GRUBUNDA Genel olarak 35 yaşını geçmiş durumda hamile kalmış bireyler, genetik olarak bir hastalığı bulunanlar, genetiksel yapısında yani kendinden evvelki akrabaları içinde genetiksel sakatlık bulunduran tanıdığı olmak, akraba evliliği yapanlar, daha önce anomali doğum yapanlar, tüp bebek ile gebe kalanlar, daha önce düşük yapanlar gibi kişilerin bu testi yaptırmaları kendileri için faydalı olacaktır. Bu kişi tasvirleri içinde bulunanlar risk grubundadır.

2-li-tarama-testi

2’Lİ TARAMA TESTİ NE ZAMAN YAPILIR 2’li tarama testi gebeliğin 11-14. Haftaları arasında yapılmaktadır. Bu testin ardından 16-18. Haftalar arası başka bir test daha yapılabilir. Ancak unutulmamalı adından da anlaşılacağı gibi bunlar tarama testidir. Kesin bir sonuç vermezler. TESTDE NELER İNCELENİR 2’li tarama testlerinde son adet dönemi baz alınarak 11-14. Haftalarında uygulanarak anne adayından kan örneği alınır. Bu örnekten baz biyokimyasal değerler incelenir. Bunlar serbest β-HCG VE PAPP-A maddeleridir. PAPP-A gebeliğe özgü plazma proteini A demektir. Adından da anlaşılacağı gibi bu gebeliğe özgü bir proteindir. HCG ise sadece gebelik zamanı salgılanan bir hormondur. İkili tarama testi kapsamında gerçekleştirilen bir diğer test ise; ultrason ile en öz tabir ile ense kalınlığı ölçüm testidir. Tüm bunlar ile bebeğin fiziksel yapısı incelenerek down sendromu standart özelliklerini taşıyıp taşımadığı kontrol edilir. Diğer testlerde normal değerler arası karşılaştırılma yapılarak durum inceleme altına alınır. Down sendromu bulunduğunda biyokimyasal değerlerde değişiklikler gözlenmektedir. Anne karnında yapılan testler sonucunda β-HCG değerleri normalden iki kat yüksek, P APP- A değeri ise normalin @ ı kadar olarak gözlenmektedir.

2-li-tarama-testi-2

KESİN BİR SONUÇ  Tüm bu testler ardından bilgisayarda risk değerlendirilmesi yapılır. Eğer ki bu değerlendirmede risk oranı 1/250 üstü çıkarsa test pozitif sonuçlanmış olur yani canlının down sendromlu olma olasılığı yüksektir. Bu tür durumda daha detaylı incelemeler geçirilecektir. Böyle bir durum ile karşı karşıya gelindiğinde endişeye kapılmamak gerekir. Bu test sonucu bebeğin kesin down sendromlu olduğunu göstermez. Bu sonuçların alındığı vakalarda gerçekten down sendromlu doğma ihtimali 1/690 gibi düşük bir olasılık olarak hesaplanmıştır. Ama tedbir almak ya da durumu bilmek önem arz eder. İkili testin pozitif çıkma durumunda, ileri aşama tetkiklerinde plasentanın bebeğe ait kısmından küçük bir parça alınarak kromozom incelemesi yapılması kesin teşhisi doğuracaktır. Bilindiği üzere normal bir insan da 46 kromozom varken, down sendromlu bireyde 47 kromozom bulunur. İkili test ile kesin sonuç olmasa da bir fikir veya tetkik gereği doğuran sonuçlar verir.

2-li-tarama-testi

 

loading...

  • Yazar :

    Hanımların Dünyası Editörü
    iletisim@hanimlarindunyasi.com

BENZER YAZILAR

Yorum Yaz

500 karakter kaldı

Henüz hiç yorum yapılmadı.

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR

fb