14 Haftalık Gebelikte Cinsiyet Belli Olur Mu

Author

Categories

Share

14 HAFTALIK GEBELİKTE CİNSİYET BELLİ OLUR MU

14-haftalik-gebelikte-cinsiyet-belli-olurmu-2

Anne ve baba adaylarının genelde en çok merak ettiği konulardan bir de bebeklerinin cinsiyetidir Bu konu hakkında hatta tatlı tartışmalar dahi ortaya atılır. Bebeğin cinsiyetinin insan tarafından algılanabileceği konuma geleceği zaman adeta ip ile çekildiği olabilmektedir. Biz şuan ki teknoloji ile cinsiyet tespitini kaba olarak 3 aydan önce bilemeyiz. Önceleri anneanneler, babaannelerden kalan usul ile ye tatlıyı, ye ekşiyi doğur … gibi yiyecekleri beslenme şekli ile cinsiyetin belli olabileceği düşüncesi dahi vardır Bir çok dizi de film de bu polemikler ile karşılaşmaktayız. Ama aslında bunların hepsi birer efsaneden ibarettir.

14-haftalik-gebelikte-cinsiyet-belli-olurmu-1

BEBEĞİN CİNSİYETİ NASIL OLUŞUR Eşlerin birleşmelerinden sonra zigot oluştuğu anda bebeğin cinsiyeti zaten belli olmuştur aslında, cinsiyet sonradan gelişmez. Erkekler XY kromozomuna sahiptirler, kadınlar ise XX. Y kromozomu erkelik ile ilgili özellikleri taşımaktadır. X ise bir başka X ile birlikte olunca kadınlık ile ilgili özellikleri ortaya çıkarır. Fakat biz bunu gözlemleyemeyiz. Şuan ki cinsiyet tespiti sadece cinsel organın gözlemlenmesinden oluşmaktadır.

14-haftalik-gebelikte-cinsiyet-belli-olurmu

CİNSİYET TESPİTİ EN ERKEN OLARAK Cinsiyet tespiti ultrason cihazı ile yapılmaktadır. Ve en yakın 3 ay bitiminde yani 13 hafta civarlarında anlaşılabilme ihtimali vardır. Fakat bu her zaman mümkün olmamaktadır. Genel olarak 16 – 17. Haftalarda daha net olarak gözlemlenebilmektedir. 20. Haftalara gelindiğinde cinsiyet en net şekilde değerlendirilme dönemidir. Çok nadir olsa da cinsiyet tespitinde yanılma olabilir. Bu da kız diye tespit edilen bebeğin erkek olma olasısı vardır. Bunun sebebi bebeğin penisinin izlenememesinden kaynaklanır. Bu yüzden 15. haftada kız olduğu söylenen bebek 20. hafta da bir kez daha ultrasona gittiğinizde erkek olduğu söylenilirse çok şaşırmamak gerek bazen yanılma olabilir. Ama bebeğe ilk başta erkek denilmişse mutlak erkektir. CİNSİYET TESPİT YOLLARI Tüm bunların harici artık evde cinsiyet belirleme testleri de yapılmıştır fakat pek önerilmez, bazı sakıncaları olduğu söylenmektedir.

14-haftalik-gebelikte-cinsiyet-belli-olurmu

KESİN SONUÇLAR İÇİN Eğer bebeğinizin cinsiyetini merak ediyorsanız gebeliğin 14-16. haftaları beklenilmelidir. Erkek olan bebeklerde 11. Hafta itibari ile penis gelişimi görülür. Bundan yola çıkarak teorikte 11. Haftadan önce cinsiyet tespitinde bulunmak mümkün değildir. 11. Hafta da gözlem çok zordur bu yüzden 1 ay daha beklemek yararınıza olacaktır. Uzman bir doktor 14—16 haftalarda cinsiyeti edebilmektedir. Ancak en uygun dönem 16 – 20 haftaları civarlarıdır. Yani 4 veya 5 aylıkken tetkik daha sağlıklı sonuç verecektir. Cinsiyet tespitine bir diğer engel olabilecek durum ise bebeğin anne karnında aldığı konumu, durumudur. Bebek cinsiyetini gizleyebilir. Utangaç bir tavır da algılayıp dizi repliği usulü bebek kız diye bir çıkarımda bulunmamak gerekir. Başka bir gün, hafta tekrar kontrole gelinebilir. 11-14 haftaları arasında cinsiyet tespitinde istatiksel olarak ’lik bir yanılma söz konusudur. En net karar, en net tabir ile 20. Haftadır.

Author

Share

Önceki İçerik2 Li Tarama Testi
Sonraki İçerik1 Günde 2 Kilo